Tráva je kámoš, ne droga. Tisíce lidí pochodovaly Prahou za legalizaci marihuany

Praha - Dnes po poledni vyšel z Karlova náměstí v Praze pochod Million Marihuana March na podporu legalizace konopí, akce se koná již podevatenácté. Na místě byly desítky policistů.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Více než pět tisíc lidí se podle odhadu pořadatelů dnes v Praze účastnilo dvouhodinového pochodu. Skončil odpoledne na Letné, kde až do večera potrvá happening.

V průvodu jely čtyři alegorické vozy, z nichž hrála hlasitá hudba a dýdžej účastníky intenzivně povzbuzoval. Demonstranti, převážně mladí lidé, vyšli z Karlova náměstí a přes Václavské náměstí, ulicí Na Příkopě došli k Letenskému tunelu, kterým se dostali až na Letenskou pláň.

Někteří lidé nesli pirátské vlajky a transparenty s nápisy například: Konopné rostliny dar do každé rodiny či Jsem v klídku, tak mě nechte hulit. Pozornost vzbuzovala také rozměrná maketa jointu čili marihuanové cigarety, která doutnala. Ji stejně jako jiné cigarety museli jejich majitelé na výzvu organizátorů před vstupem do tunelu típnout.

Akci pořádá občanské sdružení Legalizace.cz. Podporuje ji Česká pirátská strana, která tím vyjadřuje odpor proti nesmyslné kriminalizaci marihuany. Její předseda Ivan Bartoš tvrdí, že ze současného nastavení legislativy vůči užívání psychotropních látek těží pouze černý trh, zatímco jsou absurdně postihováni jednotlivci, například důchodci, kteří rostlinu pěstují kvůli léčbě bolesti. Asi pět desítek lidí demonstrovalo dnes za legalizaci marihuany také v Ostravě.

Léčebné konopí obsahuje až 30 procent psychoaktivní látky THC. Její požívání mimo léčebné účely je ale v Česku nelegální. Léčebné konopí je v ČR dostupné jen na elektronický recept s omezením. Dostat ho mohou lidé s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepsat ho mohou mimo jiné onkologové, neurologové, revmatologové i geriatři či psychiatři. Podle pacientského spolku KOPAC ale většina nemocných nemá na léčivo peníze.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 11:52 Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Kauzu zřícené střechy v České Třebové nekončí, NS dostal dvě dovolání

19.08.2019 10:56 Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se ještě bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní…

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama