Plzní projel konvoj historických vozidel, mávaly stovky lidí

Plzeň - Plzeň dnes vzdala hold Američanům a Belgičanům, kteří před 71 lety město osvobodili. Neoficiální konvoj zhruba 80 historických vojenských vozidel přišly ale pozdravit jen stovky lidí, nikoli tisíce jako v minulých letech.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Loňské oslavy byly ale jubilejní, v konvoji jelo asi 300 vozů. Letošní Slavnosti svobody končí dnes večer velkým koncertem.

Organizátoři se dohodli, že letos nebude oficiální nedělní přehlídka Convoy of Liberty na Klatovské třídě. Několik klubů, zejména Klub 3. armády, ale zorganizovalo vlastní konvoj za plného provozu rušné ulice. Podle města nahradila konvoj sobotní jízda Ride of Freedom, kterou zhlédly tisíce lidí. Historická vozidla vezla válečné veterány, jichž letos přijelo 13, z toho sedm amerických. Dnešní konvoj vezl na prvních džípech pět z nich.

Dokud budou veteráni do Plzně jezdit, měl by se konvoj konat každý rok, shodli se dnešní účastníci konvoje.

Zdroj: YouTube

"Konvoj byl dobrý, jelo nás hodně. Akorát přišlo málo místních. Policie nám vyšla vstříc a umožnila nám město projet," řekl Ladislav Svoboda z Březové u Prahy. "Pět veteránů jelo v prvních džípech s vlajkami," uvedl Martin Uher z Mníšku pod Brdy, který jezdí v plzeňském konvoji 16 let.

Většina účastníků byla mimoplzeňských, hlavně z oblastí kolem Prahy. V konvoji jelo téměř 70 džípů, 12 vozidel bylo větších značek Dodge a GMC. Větší část konvoje mířila do Losiné u Plzně na další setkání.

Oslavy skončí dnes do 21:00 koncertem na náměstí. "Podle pořadatelů a bezpečnostních složek přilákaly 40.000 až 50.000 lidí (loni v jubilejním roce za šest dnů přes 150.000 lidí). Největší úspěch měla Ride of Freedom, kterou přišlo pozdravit téměř 10.000 občanů a návštěvníků města," řekla mluvčí města Eva Barborková. Podle velitele strážníků Karla Macha se nestaly žádné vážné incidenty, pořádek nebyl narušen.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 19:58 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 19:21 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama