Za najetí autem do skupiny lidí 15 let. Jasný pokus o vraždu, potvrdil soud

Praha - Devětadvacetiletý Martin Fuchsa, který podle obžaloby opilý najel loni v srpnu autem v Odrovicích u Brna do skupiny mladých lidí, si za pokus o vraždu definitivně odpyká 15 let vězení. Při nehodě těžce zranil jednoho muže. Rozsudek krajského soudu dnes potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného, ale i státního zástupce, který požadoval vyšší trest. Mladíkovi soudy navíc zakázaly deset let sednout za volant, poškozeným musí zaplatit statisícové odškodné.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Trest je na samé spodní hranici trestní sazby, muži hrozilo 15 až 20 let nebo i výjimečný trest. "Trest je přiměřený vzhledem k závažnosti zločinu, způsobu provedení i povaze obžalovaného. Soud prvního stupně přihlédl k přitěžujícím i k polehčujícím okolnostem," uvedl předseda senátu Stanislav Urbanec. Odvolací soud potvrdil i mírnější typ věznice, Fuchsa si jej odpyká ve věznici s ostrahou. "Jde o mimořádné vybočení z jeho dosud řádného života," vysvětlil soudce Urbanec.

Tragédie se odehrála loni na začátku srpna, předcházel jí konflikt na narozeninové oslavě na hřišti. Fuchsa se zde pohádal s kamarádem, jenž se zastal jeho přítelkyně, kterou obžalovaný vulgárně napadal. Fuchsa odjel autem, poté se na místo znovu vrátil. Kamarád si to s ním šel vyříkat, Fuchsa z místa znovu odjel a poté najel do skupiny osob. Trojice lidí stihla z místa uskočit, jednoho z nich však srazil. Obžalovaný po nehodě zavolal policisty, ti mu naměřili 2,1 promile alkoholu. Sražený mladík utrpěl řadu zranění a byl opakovaně operován. Je dosud v kómatu a zcela závislý na lékařské péči. "Můj klient je ve vegetativním stavu, ze kterého už se nadosmrti nedostane," uvedl jeho zmocněnec.

Fuchsa se u soudu bránil tím, že jednal ve strachu a stresu před dalším napadáním. Obhajoba žádala, aby byl zproštěn obžaloby. Poukazovala především na chorobu, kterou obžalovaný trpí a která se na nehodě mohla podepsat. Podle soudu tomu však chování muže před nehodou i po ní nic nenasvědčuje. Spojitost vyloučili i znalci. Muž podle nich jednal prý v přímém úmyslu, motivem jeho činu byl afekt vzteku umocněný alkoholem, kdy najel do lidí s úmyslem pomsty a předvedení vlastní síly. "Záměrem obžalovaného bylo najet do osob, které ho pronásledovaly. Musel vědět, že za takové situaci může způsobit smrt," dodal soudce.

Vrchní soud dnes svým rozhodnutím zároveň zamítl i odvolání žalobce, který považoval trest za nepřiměřeně mírný. Podle něj krajský soud přihlédl k polehčujícím okolnostem, které obžalovanému přiznal v rozporu se zákonem.

Loading...
Témata: pokus o vraždu | soudy
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Dožil se 99 let

19.08.2019 21:58 Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu.…

Surovou vraždu bezdomovce bude řešit NS. Jen jsme se prali, hájí se útočník

19.08.2019 15:39 Zdeněk Zahradník, jenž si má odpykat 17 let za ubití bezdomovce v Olomouci, podal dovolání.…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 15:20 Aktualizováno Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama