Pěti lidem hrozí za skladování zakázaných min ve Vrběticích až 12 let, vinu odmítají

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes začal projednávat případ skladování údajně zakázaných výbušnin v muničním skladu ve Vrběticích. Obžalobě čelí pět lidí i společnosti Excalibur Army a Real Trade Praha.

Přidejte svůj názor

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

Stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků, konkrétně zakázaných protipěchotních min, a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem. Obviněným hrozí až 12 let, firmám až zrušení. Vinu popírají.

V areálu ve Vrběticích na Zlínsku předloni vybuchly dva sklady s municí. Při první explozi zahynuli dva lidé. Oba vybuchlé sklady si ale pronajímala jiná společnost, ostravská firma Imex Group. První výbuch v říjnu si vyžádal dva lidské životy. Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí.

Podle obžaloby Real Trade Praha (obchodní agentura propojená se zbrojařskou firmou Excalibur Army) koupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200. Podle státního zástupce Lea Foltýna jde o protipěchotní miny, jež jsou zakázány právními normami ČR i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci.

Zmocněnec Excalibur Army Andrej Čírtek ale uvedl, že překlad v konvenci uvedeného spojení 'anti-personnel mines' neznamená 'protipěchotní', ale 'proti osobám'. "Ottawská úmluva zakazuje miny proti osobám, které definuje jako miny, které explodují přítomností, blízkostí nebo kontaktem osoby. Naopak nejsou zakázané miny protitankové nebo miny ovládané dálkovým povelem, což jsou právě miny MON-100 a MON-200," řekl Čírtek. Dodal, že ve skladu nalezené miny neměly rozněcovač a byly nebojeschopné.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 19:21 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 18:05 Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama