Dermatolog: Návštěva solária škodí víc než dovolená u moře

Praha - Hostem pořadu Vaše Téma byl dermatolog a venerolog Petr Arenberger. Řeč byla o rakovině kůže, ale také často podceňované opalování u moře.

Přidejte svůj názor

Polední slunce, ilustrační fotografie
doporučujeme

S moderátorkou Marcelou Škábovou probíral přední český dermatolog hlavně rakovinu kůže a nebezpečná znaménka. "Melanom je nejčastější rakovina v Česku, každý rok onemocní asi 25 tisíc Čechů," varoval Petr Arenberger.

Zároveň ale obavy z rakoviny kůže klidnil. "Ne na každou rakovinu se umře, lidé s melanomem mají dobu přežití poměrně vysokou," dodal odborník na kožní nemoci.

Nejdůležitější je ale i u rakoviny kůže prevence. "Doporučujeme, aby si člověk jednou za čas kůži sám vyšetřil, případně požádal o pomoc partnera. Pokud najde něco zvláštního, měl by pro jistotu navštívit dermatologa," uvedl lékař.

A jak poznáte podezřelé znaménko? "Takové znaménko se začně nějak měnit - velikostí, barvou, tvarem nebo hloubkou. Maligní melanom může ale vzniknout i na zdravé kůži, nejen na nějaké pigmentové skvrně," doplnil Arenberger.

"Melanom je takový růžový pupínek, který má zvýšenou žilní kresbu, někdy také 'perličkový' lem na okraji. Může obsahovat pigment, nebo to může být nehojící vřídek," popsal lékař. Ne nadarmo se ale říká, že rakovina nebolí, až pokud melanom proroste např. do obličeje.

Více pacientů podle předního českého dermatologa tvoří ženy, někdy přichází i dvacetileté či třicetileté. "Návštěva solária totiž udělá větší neplechu než dlouhá dovolená u moře," řekl Arenberger. Muži mají nebezpečná znaménka hlavně na zádech, kde se neprohlížejí.

Lékař ale upozornil i na nebezpečnost opalování. "Sluníčka si musíme užívat bezpečně, každé dvě hodiny bychom se měli 'domazávat' ochranným krémem. Raději by měl mít vyšší faktor, protože často zapomínáme, a tím se dá naše nedbalost obejít," prohlásil Arenberger.

Pokud máme kůži spálenou, rozhodně bychom neměli v opalování pokračovat a poraněná místa ochladit. Pokud je kůže více poškozená, měli bychom se natřít protizánětlivým krémem. "Potom si mohou lidé dovolenou užívat v certifikovaných tričkách, která propouští minimum záření," dodal dermatolog.

Loading...
Témata: rakovina | Slunce | solárium
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár Krejčířovy vily: Manželka uprchlého podnikatele půjde k výslechu

21.08.2019 10:19 Policie vyšetřuje úterní požár bývalé vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 09:54 Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

V hradeckém babyboxu našli novorozeného "Jiříčka". Dvě hodiny po půlnoci…

21.08.2019 07:08 Do babyboxu v budově Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové dnes někdo dvě hodiny po…

Při demonstracích v srpnu 1969 zemřelo víc lidí, než se uvádělo

20.08.2019 22:18 Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama