Zakázané miny ve Vrběticích? Licenční správa nic nezjistila, zaznělo u soudu

Zlín – U zlínského soudu se dnes řešil případ společností Excalibur Army a Real Trade Praha a pěti lidí obžalovaných za skladování materiálu v areálu ve Vrběticích. Licenční správa ministerstva průmyslu a obchodu však prý nezjistila, že by miny skladované ve Vrběticích, byly zakázané.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

U zlínského soudu to dnes vypovídal vedoucí oddělení vojenského materiálu licenční správy Roman Samiec. Podle něj to, zda je materiál zakázaný, posuzoval zahraniční orgán při vydání exportní licence. Miny byly dovezeny z Maďarska.

Llicenční správa podle něj porovnávala údaje z kupní smlouvy a z předložené žádosti. „Neměli jsme indicie, že se jedná o zboží zakázané," řekl a dodal, že zákon uvádí, co nesmí být předmětem zahraničního obchodu s vojenským materiálem. Miny MON-100 a MON-200 podle Samiece v předpisu jako zakázané nebyly.

Kromě něj vypovídali i další svědkové – současní nebo bývalí zaměstnanci společnosti Excalibur Army. Podobně jako obžalovaní nikdo z nich o tom, že by miny byly zakázané, nevěděl. Hlavní líčení pokračuje ve čtvrtek, vypovídat by měli znalci.

Podle obžaloby Real Trade Praha (obchodní agentura propojená se zbrojařskou firmou Excalibur Army) koupila od dceřiné maďarské společnosti firmy Excalibur Army na začátku roku 2012 vojenský materiál včetně 269 min typu MON-100 a 232 min typu MON-200. Podle státního zástupce Lea Foltýna jde o protipěchotní miny zakázané právními normami ČR i mezinárodněprávními normami navazujícími na Ottawskou konvenci.

Zmocněnec Excalibur Army Andrej Čírtek ale uvedl, že Ottawská úmluva nezakazuje protipěchotní miny, ale miny, které explodují přítomností, blízkostí nebo kontaktem osoby. Podle Čírtka ve skladu nalezené miny toto nesplňovaly, navíc neměly rozněcovač a byly nebojeschopné. Za zakázané je podle něj nepovažuje ani maďarský stát.

Obžalobě čelí předseda představenstva Real Trade Praha a jednatel Excalibur Army Petr Kratochvíl, který podle obžaloby zastupoval Real Trade Praha při uzavírání smlouvy s Maďarskem o nákupu zmíněného materiálu. Obžalováni jsou i dřívější prokuristka Real Trade Praha Ivana Linhartová, bývalý místopředseda představenstva Real Trade Praha Vít Paulíček, hlavní zbrojíř Excalibur Army Roman Štika a bývalý skladník Excalibur Army ve Vrběticích, nyní starosta obce Bohuslavice nad Vláří František Machuča.

Podle Foltýna Kratochvíl zaslal v prosinci 2012 faxem objednávku Real Trade Praha. Linhartová vyplnila podklady pro získání licence na převoz materiálu od ministerstva průmyslu a obchodu, Paulíček je podepsal. U min podle státního zástupce uvedli název, ale ne to, že jde o zakázané. Následně vydala povolení k převozu materiálu policie. Foltýn řekl, že pak Štika na pokyn Kratochvíla rozhodl o převozu min do Vrbětic, kde je převzal Machuča.

Kauza skladování údajně zakázaných výbušnin s explozemi ve Vrběticích nesouvisí, miny byly nalezeny při kontrole až v prosinci roku 2014.

Stíhání je vedeno pro vývoj, výrobu a držení zakázaných bojových prostředků a porušení povinnosti v souvislosti s vydáním povolení a licence pro zahraniční obchod s vojenským materiálem. Obviněným hrozí až 12 let, firmám až zrušení. Vinu popírají.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku řádil gang daňových podvodníků. Už 24 obviněných, škoda 270 milionů

23.08.2019 11:48 Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení…

Ovlivňování svědků v kauze Zadeh? Odvolací soud začne v září

23.08.2019 09:38 Odvolání v případu ovlivňování svědků v takzvané kauze Zadeh začne Krajský soud v Brně projednávat…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Lihová mafie: Žalobce trvá na vině obou obžalovaných, pronesl ráznou…

22.08.2019 16:23 Aktualizováno Žalobce navrhl potrestat zbývající dvojici z takzvané lihové mafie Radka Březiny, o jejich vině je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama