Cizinec střílel na policisty, měl je za zloděje. Ústávní soud se ho zastal

Brno - Cizinec, který byl potrestán čtyřmi roky vězení za střelbu na policisty, se dočkal zastání u Ústavního soudu. Justice porušila jeho právo na spravedlivý proces a nerespektovala princip presumpce neviny.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Cizincovi původně hrozilo za pokus o vraždu až 18 let vězení. Krajský soud v Praze mu vyměřil pětiletý trest, Vrchní soud v Praze verdikt o rok zmírnil a rozhodnutí pak potvrdil Nejvyšší soud.

Incident se stal 10. prosince 2013 v Herinku u Prahy. Občan Kosovské republiky Skender Bojku použil zbraň, když se do jeho domu dobývala nad ránem policie pomocí beranidla. Nad policejním zásahem se ústavní soudci dnes pozastavili a poukázali na to, že Bojku tehdy nebyl z ničeho obviněný ani podezřelý.

Bojku byl do dneška ve výkonu trestu. Z jednací síně jej ještě odvezla eskorta zpět do vazební věznice, odkud byl ale podle České televize posléze propuštěn na svobodu.

Bojku, kterého probudily hlasité rány, vystřelil ze vstupní haly domu přes hliníkové vchodové dveře. Střela pronikla rámem a venku trefila jednoho ze členů zásahové jednotky do opasku a ochranné vesty v oblasti podbřišku. Policista neutrpěl vážné zranění.

Podle obhajoby šlo o takzvanou putativní, domnělou nutnou obranu v situaci, kterou považoval za bezprostřední kriminální útok na sebe i rodinu.

Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Praze. Podle ÚS se neprokázalo, že cizinec střílel v úmyslu usmrtit člověka za dveřmi.

"Už dlouho jsem neviděla Ústavní soud tak strašně naštvaný, jako v tomto případu," řekla cizincova advokátka Klára Samková. Případ označila za exces, který zdevastoval slušně žijící rodinu. Doufá, že si policisté i soudy vezmou ponaučení.

Cizincova manželka dnešní nález označila za zázrak. Zásah policie také zprvu považovala za kriminální útok. "Bylo to brutální přepadení naší rodiny, trvalo vše asi 15 vteřin, to ani nevstanete, jste dezorientovaní, byly tam krčící se postavy," popsala novinářům.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama