Byly miny ve Vrběticích zakázané? Znalci se u soudu neshodli

Zlín - Znalci se dnes u zlínského krajského soudu neshodli, zda jsou miny nalezené ve skladu pronajatém společností Excalibur Army ve Vrběticích na Zlínsku zakázané. Miny byly dovezeny z Maďarska.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli nim stojí před soudem pět lidí a firmy Excalibur Army a Real Trade Praha. Obviněným hrozí až 12 let, firmám až zrušení. Vinu popírají.

Pavel Studený z kriminalistického ústavu policie v Praze tvrdil, že MON-100 a MON-200 jsou zakázané protipěchotní miny. U soudu řekl, že se při svém závěru opřel o stanovisko ministerstva obrany, které obdržel loni v dubnu. Při výslechu ale uvedl, že své odborné stanovisko podal již v březnu loňského roku, tedy předtím, než stanovisko ministerstva obrany obdržel.

Studený řekl, že na jeho závěr nemá vliv, zda jsou u min skladovány rozněcovače. "Miny a iniciátory se skladují zvlášť," uvedl. Rozněcovače lze podle něj koupit běžně na internetu. Podle Karla Koubíka, kterého oslovila k vypracování znaleckého posudku policie, je zásadní pro posouzení min právě zvolený rozněcovač.

"O tom, zda miny jsou nebo nejsou zakázané, rozhoduje použití iniciačních prostředků. S nástrahovým (nášlapným) jsou zakázané, s dálkovým odpalem řízeným jinou osobou jsou dovolené," mínil Koubík. Ve Vrběticích byly podle zmocněnce Excalibur Army Andreje Čírtka nalezeny miny bez rozněcovače.

Podle Koubíka není možné říct, že jsou zakázané. "Ve stavu, v jakém se to našlo, není možné, aby mina byla inicializovaná. Je to pro mě trhavina v plechu," dodal Koubík. S jeho závěry v zásadě souhlasil i znalec obhajoby Jiří Chládek. "Dokud miny nejsou použity v rozporu s (Ottawskou) konvencí, je to v souladu s právem. Rozhodující je užitý rozněcovač," mínil Chládek.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama