Klíčníci odemkli korunovační klenoty, minule měl Zeman virózu

Praha - Po třech letech dnes klíčníci odemkli komoru, ve které jsou uloženy korunovační klenoty. Znovu tak opustí své místo ve Svatovítské katedrále, aby si je mohla prohlédnout veřejnost. Letos u příležitosti 700. let od narození Karla IV.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Vrchní pohled na korunu
doporučujeme

Slavnostního ceremoniálu se zúčastnilo celkem sedm klíčníků z řad církve, představitelů hlavního města a státu. Nejvýše postaveným klíčníkem byl stejně jako v minulosti Miloš Zeman.

Před třemi lety, kdy katedrálu opustily klenoty naposledy, lesk cenností zcela zastínil právě prezident Zeman. Na ceremoniál tehdy přišel přímo z ruské ambasády, kde oslavoval konec druhé světové války. A nebyl úplně ve formě.

Později se vyjádřil v tom smyslu, že se na něm podepsala několikadenní viróza. Podle ostatních klíčníků ale měla Zemanova vrávoravá chůze úplně jiný důvod. Například bývalá šéfka Poslanecké sněmovny narovinu řekla, že ze Zemana byl cítit alkohol.

Kromě Zemana vlastní klíč ke korunovačním klenotům také premiér Bohuslav Sobotka, kardinál Dominik Duka, předseda Senátu Milan Štěch, šéf Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, pražská primátorka Adriana Krnáčová a probošt kapituly u sv. Víta Václav Malý.

České korunovační klenoty sloužily jako odznaky vlády a moci českých králů. Souprava zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, královské jablko, kožená pouzdra na ně, podušku pod korunu a korunovační plášť s doplňky. Svatováclavskou korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. Ostatní předměty jsou novější. Při letošních karlovských oslavách na Hradě budou moci lidé vidět repliky původních středověkých insignií.

Korunu, žezlo i jablko si bude moct veřejnost prohlédnout od 15. do 29. května ve Vladislavském sále Praždkého hradu. Vstup bude zdarma.

Loading...
Vstupte do diskuze (23)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama