Lucemburský velkovévoda převezme v Praze Cenu Karla IV.

Praha - Panovník Lucemburského velkovévodství dnes převezme v Praze mezinárodní Cenu Karla IV. Jindřich I. Lucemburský (61) je šestým panovníkem z Nasavsko-weilburské dynastie. Velkovévodou se stal 7. října 2000.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

S českými zeměmi má Lucembursko společnou minulost v podobě slavného kralování Jana Lucemburského a jeho syna Karla. Diplomatické styky obě země navázaly v roce 1919 a nepřerušily je ani během druhé světové války. V lednu 1966 byl zastupitelský úřad ČR povýšen na velvyslanectví. Vízová povinnost byla oboustranně zrušena od 1. ledna 1991.

Jindřich se stal šestým velkovévodou země od roku 1890, kdy byla založena moderní monarchie. Po nástupu na trůn byl také jedním z nejmladších evropských panovníků. Reprezentuje novou generaci evropské šlechty, jež se více zajímá o ekonomiku a otázky životního prostředí, než o etiketu.

Zdroj: YouTube

Studia strávil Jindřich Lucemburský, který se jmenuje stejně jako dědeček českého krále a říšského císaře Karla IV., na Královské vojenské akademii v britském Sandhurstu.

S manželkou Marií Teresou Mestreovou, která je dcerou kubánského bankéře, se seznámil právě na studiích. Oženil se s ní v únoru 1981. Mají pět dětí - syny Viléma, Felixe, Ludvíka, Sebastiana a dceru Alexandru.

Politická role lucemburského velkovévody se formálně omezuje na jmenování členů vlády, může ale také odmítnout rezignaci kabinetu nebo rozpustit parlament.

V prosinci 2008 Jindřich ohlásil, že nepodepíše chystaný zákon o eutanazii. Bylo by to poprvé, co by se lucemburský panovník vzepřel rozhodnutí parlamentu. Lucemburský parlament tedy následně omezil pravomoci velkovévody a ještě 18. prosince 2008 zákon o legalizaci eutanazie schválil.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama