Soud znovu otevře kauzu exprimátora Lajtocha (ČSSD)

Olomouc - Případ bývalého přerovského primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD) a jeho pěti kolegů, bude opět otevřen. Olomoucký okresní soud se na konci května ke kauze týkající se stavebních zakázek ve městě vrátí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Kauza se k olomouckému soudu vrací už podruhé. Původní rozsudek, ve kterém okresní soud všechny aktéry potrestal podmíněnými tresty a zákazem výkonu funkce, vždy krajský soud v neveřejném jednání zrušil kvůli rozdílným názorm soudů na zohlednění novely zákona o veřejných zakázkách.

Případ se týká rekonstrukce zimního stadionu a stavby domova důchodců. Obě zakázky podstatně překročily svou původní cenu a podle žalobce vícepráce, které byly větší než tehdy platným zákonem daných 20 procent, provedla stejná firma bez výběrového řízení.

Krajský soud kauzu poprvé vrátil okresnímu soudu loni v červnu a poté znovu letos na konci března. Klíčovou roli v rozhodování obou soudů hraje novela zákona o veřejných zakázkách, která začala platit loni v březnu. Podle původního zákona nesměl rozsah víceprací překročit 20 procent ceny původní veřejné zakázky, podle nové úpravy je to o 10 procent více. V přerovské kauze byly náklady překročeny zhruba o 22 a 24 procent.

Podle soudce krajského soudu Michal Jelínek, který kauzu na okres vrátil, musí soud znovu vyhodnotit celou důkazní situaci a přihlédnout k aktuální právní úpravě. "V trestním řízení vždy platí, že trestnost se sice posuzuje podle práva účinného v době, kdy se skutek stal, což jsou v tomto případě roky 2008 až 2009, ale pokud se v průběhu řízení zákon změní a je příznivější, musí se aplikovat ve prospěch obžalovaných," řekl v dubnu ČTK soudce Jelínek.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku řádil gang daňových podvodníků. Už 24 obviněných, škoda 270 milionů

23.08.2019 11:48 Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení…

Ovlivňování svědků v kauze Zadeh? Odvolací soud začne v září

23.08.2019 09:38 Odvolání v případu ovlivňování svědků v takzvané kauze Zadeh začne Krajský soud v Brně projednávat…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Lihová mafie: Žalobce trvá na vině obou obžalovaných, pronesl ráznou…

22.08.2019 16:23 Aktualizováno Žalobce navrhl potrestat zbývající dvojici z takzvané lihové mafie Radka Březiny, o jejich vině je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama