Boj Evy Michalákové vrcholí: Norský soud rozhodne o dětech ještě v květnu

Praha - O dalším osudu bratrů Michalákových by norský soud mohl rozhodovat ještě v květnu. Měl by začít řešit odvolání matky Evy Michalákové proti rozhodnutí norských úřadů o jejím zbavení rodičovských práv a adopci mladšího syna. Michaláková a její norské advokátky se nyní připravují na řízení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Eva Michaláková, matka dětí odebraných norským úřadem Barnevernet
doporučujeme

ČTK to dnes řekla česká právnička Dora Boková. Odvolací soud se měl původně konat už v únoru, nepodařilo se ale zajistit tlumočníky. Norská sociální služba odebrala české matce a otci syny před pěti lety.

"Zatím nevíme o tom, že by nastaly nějaké změny v termínu řízení. Probíhá příprava," uvedla Boková. Podotkla, že rozhodnutí se rodina na konci jednání v soudní síni nedozví. Bude muset počkat až na doručení písemného rozsudku.

Dnes desetiletý Denis a osmiletý David vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. Norská sociální služba bratry rodičům odebrala kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů. Michaláková předloni požádala o přezkoumání případu a svěření dětí do péče, norské úřady loni na podzim rozhodly o jejím zbavení rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Otci rodičovská práva ponechaly. Také on se ale odvolává proti rozhodnutí o adopci. Chlapci se narodili v Norsku, jejich matka tam také žije.

Při soudním jednání Michalákovou podpoří český stát. Soudu poslal své stanovisko, využívá takzvaného písemného podání ve veřejném zájmu. Poukazuje na Úmluvu OSN o právech dítěte, podle níž se adopce v cizině dá považovat za náhradní péči, pokud není možné se o dítě postarat v jeho vlasti. Další výhrada má směřovat proti tomu, že se matka nemohla vídat se syny, i když o to stála.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plastický chirurg Jan Měšťák slaví jubileum. Proč se bojí operací nosu?

25.08.2019 09:20 I třináct operací denně stihne plastický chirurg Jan Měšťák, který v pondělí oslaví 75. narozeniny.…

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama