Zásilková firma nemusí platit kompenzace poště, rozhodl soud

Praha – Česká pošta nedostane peníze od soukromé zásilkové společnosti, ty měly jít do fondu na kompenzace za základní služby České pošty. Podle Lidových novin o tom, rozhodl Městský soud v Praze. Český telekomunikační úřad, který výši kompenzací určuje, podal proti verdiktu kasační stížnost. Případ tedy bude posuzovat Nejvyšší správní soud.

Přidejte svůj názor

Česká pošta, ilustrační fotografie
doporučujeme

Na služby, které musí pošta zajišťovat, měly přispět všechny firmy v oboru podle podílu na trhu, nejvíce tedy sama Česká pošta. Proti platbám jsou však i další soukromé firmy. Za roky 2013 a 2014 má pošta nárok asi na 1,4 miliardy korun, ale peníze ještě nedostala. Za další roky má již kompenzace hradit stát.

Česká pošta je podle zákona o poštovních službách povinna zajistit na celém území Česka všeobecnou dostupnost základních služeb, jako třeba doručení zásilek do dvou kilogramů, balíků do deseti kilogramů, doporučených a cenných zásilek či peněz složenkou.

Firma, která nechtěla zveřejnit své jméno, u soudu argumentovala tím, že poskytuje jen zasilatelské služby, a ne poštovní. Soud tedy rozhodl tak, že firma nemusí přispívat na služby, které sama neprovozuje.

Ztrátu České pošty za povinně poskytované služby mel pokrývat právě kompenzační fond. Příspěvky závisí na podílu na trhu, takže nejvíce by sama sobě platila pošta. Ta však ještě nedostala náhrady ani za rok 2013.

Podle mluvčí pošty však úhradu z fondu ČP obdrží pouze v případě, že bude naplněn, tedy že do něho přispějí podle zákona také ostatní operátoři na trhu. „V případě tohoto modelu financování základních poštovních služeb lze předpokládat, že výsledná výše kompenzace bude zcela zanedbatelná v porovnání s vynaloženými náklady," uvedla již dříve mluvčí pošty Eva Krejčí.

Loading...
Témata: Česká pošta | firmy
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 19:58 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 19:21 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama