Antisemitismus v Česku: Na internetu se šíří psychopatické konspirace

Praha - Projevy antisemitismu se v roce 2015 udržely na podobné úrovni jako v roce 2014. Lze to zčásti přičíst i skutečnosti, že v loňském roce se neobjevil konkrétní spouštěč, související s vyostřenou situací na Blízkém východě. V roce 2015 byly proto antisemitské incidenty rozloženy rovnoměrně. Za nový jev lze považovat konspirační teorie, objevující se v souvislosti s uprchlickou krizí. Sdělila to dnes Federace židovských obcí v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Židé, ilustrační fotografie
doporučujeme

„Přesto, že židovská komunita v České republice nebyla v loňském roce, ani v předchozích letech, cílem teroristických útoků, vnímáme v evropském a světovém kontextu tuto hrozbu jako velmi vážnou a přizpůsobujeme tomu i svá bezpečnostní opatření," uvedl fzo.cz

Antisemitské projevy se i v roce 2015 šířily opět především na internetu. Tvoří více než 80 procent zaznamenaných incidentů. V roce 2015 došlo také k nárůstu počtu vydaných antisemitských publikací. To je třeba vnímat v širších souvislostech jakožto nebezpečný jev, protože takto vygenerované příjmy mohou sloužit k financování aktivit extremistických skupin.

Za další nový trend lze považovat pokusy o ekonomický a kulturní bojkot Izraele, což lze kvalifikovat jako novou formu antisemitismu. „V loňském roce jsme i u nás zaznamenali snahu bojkotovat či znemožnit aktivity, které jsou spojeny se státem Izrael. Můžeme však konstatovat, že politická reprezentace i většinová společnost zůstává k těmto pokusům lhostejná, nebo je přímo odmítá," uvedla federace.

Tradiční konspirační teorie, podle kterých Židé ovládají svět, byly v loňském roce zasazeny do kontextu současné uprchlické krize. Židé se podle těchto teorií mají snažit o zničení Evropy tak, že vyvolají její islamizací, čímž ji oslabí a převezmou nad ní vládu. Jakkoli zní tyto teorie jako psychopatické výplody, nelze je podceňovat, protože svou rétorikou často připomínají dobu tzv. druhé republiky.

Podle zprávy však patří i nadále Česká republika k zemím, kde je antisemitismu ve většinové společnosti i v politické reprezentaci přítomen jen marginálně.

Loading...
Témata: Antisemitismus | židé
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár Krejčířovy vily: Manželka uprchlého podnikatele půjde k výslechu

21.08.2019 10:19 Policie vyšetřuje úterní požár bývalé vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 09:54 Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

V hradeckém babyboxu našli novorozeného "Jiříčka". Dvě hodiny po půlnoci…

21.08.2019 07:08 Do babyboxu v budově Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové dnes někdo dvě hodiny po…

Při demonstracích v srpnu 1969 zemřelo víc lidí, než se uvádělo

20.08.2019 22:18 Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama