Češi se přiznali: Jak jsme na tom s nevěrou?

Praha - Jak ukázal průzkum agentury STEM/MARK, 37 procent zadaných Čechů a Češek je či bylo nevěrných svému protějšku. U víc než poloviny z nich se jednalo o jednorázový "úlet".

Přidejte svůj názor

Polibek, ilustrační fotografie
doporučujeme

Třetina nevěrných si chce milenecký poměr udržet co nejdéle. Každý pětadvacátý nevěrník či nevěrnice má současně víc milenek či milenců.

Podle Laury Janáčkové ze sexuologického ústavu pražské Všeobecné fakultní nemocnice lidé berou nevěru často jako relaxaci, při níž uvolňují stres a napětí. "Ženy to často dělají pro zvyšování svého sebevědomí. Dlouhodobý efekt to ale nemá. To, jak se zdály být dokonalé a úžasné, pak najednou nemají," uvedla Janáčková.

Kondom používá jen třetina lidí. Zhruba dvě třetiny uvedly, že se před případnou nákazou při nevěře chrání "výběrem partnera". Většinou ho znají déle a důvěřují mu. Podle Janáčkové ale výsledky ukazují, že by lidé tak důvěřiví být neměli. Neměli by být tak naivní a věřit, že jednorázový vztah měl vybraný člověk jen s nimi, dodala sexuoložka.

Šest procent zadaných mělo sex s osobami stejného pohlaví. Čtvrtina lidí nepovažuje za nevěru, pokud je jejich muž podvádí s jiným mužem či žena se ženou. Téměř dvě pětiny by partnerovi či partnerce odpustily při okamžitém ukončení románku. Tři z deseti lidí by svůj protějšek okamžitě opustili.

Sex ve třech a více lidech - jen s osobami opačného pohlaví - vyzkoušelo devět procent lidí. Dalších sedm procent osob šlo do postele s více osobami stejného pohlaví. Muži víc sex své partnerky se ženou tolerují. Za nevěru ho nepovažují dvě pětiny z nich. Naopak nevěru svého partnera s jiným mužem toleruje 13 procent žen.

Sedm z deseti dotázaných spoléhá na to, že je jim protějšek věrný. Pětina lidí o věrnosti svého partnera či partnerky někdy pochybuje. Šest procent nevěří, že jsou jediní v životě své ženy či muže. Každý padesátý ví, že je mu partnerka či partner nevěrný. Pětina lidí své nevěry lituje, část z nich si prý ale nemohla pomoct.

Pětina lidí se po nevěře bála, že se mohla nakazit nějakou chorobou. Na test ale nešla. V Česku letos v prvním čtvrtletí přibylo rekordně nových pacientů s virem HIV. Testy potvrdily nákazu u 95 lidí. V únoru lékaři evidovali 36 případů, což je vůbec nejvyšší měsíční počet od počátku sledování infekce v roce 1985.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší ze Sachsenhausenu. Dožil se 99 let

19.08.2019 21:58 Ve věku 99 let zemřel Vojmír Srdečný, poslední přeživší z koncentračního tábora v Sachsenhausenu.…

Surovou vraždu bezdomovce bude řešit NS. Jen jsme se prali, hájí se útočník

19.08.2019 15:39 Zdeněk Zahradník, jenž si má odpykat 17 let za ubití bezdomovce v Olomouci, podal dovolání.…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 15:20 Aktualizováno Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama