Nebezpečné sardinky obsahují jed, varuje inspekce. Nemáte je doma?

Praha - Na pultech v Česku jsou desítky tisíc závadných konzerv sardinek z Thajska. Přišla na to Státní veterinární správa, která v nich objevila nebezpečné kadmium. Nařídila celou zásilku ze skladů stáhnout, přesto se k zákazníkům dostalo několik stovek nebezpečných sardinek.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Nebezpečné sardinky se v Česku prodávají pod značkou ESSA. Laboratorní testy Státní veterinární správy (SVS) zjistily v sardinkách zvýšené množství kadmia - a to dvojnásobně více, než připouštějí normy. Otrava kadmiem se projevuje bolestí hlavy, nevolností a zvracením.

Problém mohl být mnohem rozsáhlejší, protože plechovek s kontaminovanými sardinkami bylo závratných 43 000 kusů. Laboratoř kadmium objevila před čtyřmi dny a okamžitě se rozjel zaběhaný režim. Inspektoři dokázali zajistit 28 000 plechovek sardinek ve skladu u Litomyšle a dalších 14 400 kusů ve skladu v Českých Budějovicích.

Přesto do obchodů a k zákazníkům uniklo 413 plechovek sardinek ESSA. Státní veterinární správa sice upozorňuje, že sardinky nejsou přímo životu nebezpečné, ale mohou vyvolat otravu a nevolnost. Tak jako tak nesmí tento výrobek legálně na trh.

Spotřebitelé by neměli zakoupené sardinky jíst, ale mohou ho vrátit v místě, kde ho koupili. Česko o nebezpečných sardinkách mimo jiné informovalo další členské státy EU. Sardinky budou buď z Česka vráceny zpět do Thajska nebo neškodně zlikvidovány. Dovozci hrozí pokuty do jednoho milionu korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama