Vitásková se pustila do soudce, který ji poslal za mříže na 8 let

Praha - Předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková ve středu vyzvala k rezignaci soudce Krajského soudu v Brně Aleše Novotného. Z vědomého porušování zákonů jej před pár dny obvinili i Shahram Zadeh, souzený za daňové úniky, nebo matka Martina Nováka, odsouzeného za vytlačení dodávky ze silnice.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

371
doporučujeme

Na stranu Vitáskové se přidal i uznávaný expert na ústavní právo. Vitásková je zatím nepravomocně odsouzena k osmi roků vězení. O jejím trestu rozhodl senát Krajského soudu v Brně vedený soudcem Alešem Novotným.

"Vyzývám soudce Aleše Novotného k rezignaci na funkci soudce Krajského soudu Brno," uvedla Vitásková pro TV Nova. "Z důvodu zneužití pravomoci úřední osoby," vysvětlovala, proč soudce k rezignaci vyzvala.

Vitásková se opírá hlavně o to, že ji soudili nezákonně vybraní soudci. Sám Krajský soud v Brně možné nezákonnosti připustil. Vitáskovou dnes v její argumentaci podpořil i docent ústavního práva brněnské univerzity Zdeněk Koudelka.

"Nelze akceptovat, aby v trestních řízeních, kde může být trest odnětí svobody na mnoho let, bylo trpěno zneužívání práva," uvedl Zdeněk Koudelka.

Vitásková se opírá také o nedávné rozhodnutí Ústavního soudu, který se zabýval rozhodováním soudu v přípravném řízení. V případě Vitáskové rozhodoval jiný, než zákonný soud. Řada důkazů tak, stejně jako v případě Shahrama Zadeha, souzeného také Alešem Novotným, mohla být získaná protiprávně.

Ministr spravedlnosti televizi Nova v reakci na středeční prohlášení Aleny Vitáskové vzkázal, že se problémem zabývá, ale v této fázi se k němu nechce nijak vyjadřovat. Vyjádřit se nechtěl ani krajský soud.

"S ohledem na skutečnost, že trestní věc paní Vitáskové není dosud pravomocně skončena, se k tomu dále nebudeme vyjadřovat," uvedla pro TV Nova mluvčí Krajského soudu v Brně Simona Tesařová.

Jednotlivými případy se bude zabývat Ústavní soud. Pokud dá obžalovaným za pravdu, že soudy postupovaly nezákonně, hrozí rušení rozsudků a řadu kauz bude nutné projednat znovu od začátku.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama