Žena vypadla z okna, manžel ji pomoc neposkytl. Verdikt soudu byl překvapivý

Praha - Cizinci, který svou manželku po pádu z okna odtáhl do křoví a utekl, odešel od soudu s dvouletou podmínkou. Trest mu vyměřil Městský soud v Praze za neposkytnutí pomoci.

Přidejte svůj názor

Soudy, ilustrační fotografie
doporučujeme

Incident se stal v noci 30. července 2014 v bytě v pražské Troji. Rozsudek uvádí, že se ukrajinští manželé, kteří spolu mají tři malé dcery, nejprve pohádali. Muž z bytu odešel, opilá žena se snažila opravit anténu a vypadla při tom z druhého patra. Manžel ji na ulici našel zraněnou a místo toho, aby jí pomohl, ji přenesl do 50 metrů vzdáleného porostu, kde ji zanechal, aby ji nikdo nenašel.

Obžaloba muže původně vinila z pokusu o vraždu, nepodařilo se jí ale prokázat, že ženu sám shodil. Nejvyšší soud pak kauzu vrátil s tím, že pokud žena ke stíhání manžela nedala souhlas, mělo by být zastaveno. Podle dnešního nepravomocného verdiktu však cizinka nesouhlasila pouze z toho důvodu, že je na manželovi existenčně závislá.

"To, že jednání pana obžalovaného nebylo v pořádku, ví všichni přítomní," konstatovala dnes předsedkyně senátu Monika Křikavová. Závislost podle ní trvá i nyní, protože vysokoškolsky vzdělaná žena po příchodu do Česka kvůli péči o rodinu zanedbala sociální i profesní vztahy, nepracuje a je plně odkázána na výdělek tvrdě pracujícího manžela.

Cizinka si při pádu zlomila dvě žebra, výběžky obratlů, lopatku a loket. Také se jí roztrhla cysta na ledvině, což vedlo k vnitřnímu krvácení. Díky svědkům se dostala včas do nemocnice, kde se po operaci svěřila, že doma dlouhodobě čelí násilí a že za její poslední zranění rovněž může manžel, který ji shodil.

"S trestním stíháním nesouhlasím. Všechno je mezi námi dobré, začali jsme se ještě víc chápat," řekla dnes cizincova žena u soudu. "Toho, co se stalo mé rodině, lituji. Mezi mnou a manželkou jsou dobré vztahy založené na vzájemné důvěře. Myslím si, že jsem se ve vězení hodně poučil," připojil se obžalovaný podnikatel, který před rozhodnutím Nejvyššího soudu nastoupil do výkonu trestu. Justice ho totiž za neposkytnutí pomoci původně poslala na dva roky do vězení.

Dnešní rozhodnutí soudu ale bylo překvapivé, protože právnička obžalovaného i státní zástupkyně se v závěrečných řečech shodly na tom, že jediným možným postupem je zastavení trestního stíhání. Žalobkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se proti rozsudku odvolají.

Loading...
Témata: soudy | Cizinci
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama