Rostou i u vás? Houbaři nosí z lesů májovky, kováře nebo smrže

Praha - Podle meteorologů nás čeká nádherný víkend s teplotami atakujícími až 27 °C, ideální počasí na to vyrazit do lesa na houby. Ačkoliv byly předchozí dny suché a chladné, v posledních dnech se podmínky pro růst hub výrazně zlepšily.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Stoupající teploty a také přeháňky, které v posledních dnech zasáhly území republiky, dávají houbařům naději, že by se tentokrát nemuseli vracet z lesa s prázdnými košíky. A úlovky prvních šťastlivců to dokazují.

"Včera na sídlišti v Mostě přes půl kila májovek! Konečně! Dnes bude k večeři houbová bramboračka," chlubil se v diskuzi na webu nahouby.cz uživatel Bambino. Nálezem májovek se chlubil také pan František z Moravskoslezského kraje. Štěstí se na něj usmálo v Petřvaldském lese. Na webu NaHoubách.cz se dokonce pochlubil s GPS souřadnicemi svého úlovku! Kdybyste na severní Moravě chtěli vyrazit na houby, tak pan František doporučuje souřadnice 49.759979N na 18.28125E.

Nálezem májovek se chlubí houbaři z celé republiky. "Včera u Domašova na každoročním místě dvě kabely májovek. Bez červů, masité pěkně akorát. Podusil jsem je a zamrazil, pustily hodně jako by mastné šťávy, nevylil jsem ji a zamrazil na polévku. No a právě jsem poobědval první omáčku z letošních....Tak nám ten houbařský rok pěkně začíná!" radoval se pan Vladimír.

Vedle májovek už ale začínají růst i kováři. Nálezem pěti kousků se na webu NaHoubách.cz pochlubil pan Jan z Vysočiny. Jako správný houbař to, kde má v lese své místečko, neproradil.

Doslova žně mají houbaři ve Zlínském kraji. "Dneska v Zašové na Vsetínsku 15 smržů a další se klubou. To všechno na zahradě. Dneska večeře," radovala se paní Jitka. "Dnes 8 kozáků, 10 křemenáčů, 5 plsnatých," hlásil pan David.

A i jeho další cesta do lesa nebyla marná. "4 žlutomasy, 2 habrový, 6 březových, 3 velcí křemenáči. Bylo vidět, že už tam někdo byl a nechal tam jen ty starší, ale díky za to," pochlubil se dalším houbařům David z Přílep u Holešova.

V těchto dnech se tak v lesích houby najít dají, ale jedná se o jiné druhy, než na které je většina svátečních houbařů zvyklá. Proto by se každý houbař měl řídit jednoduchou zásadou: sbírat jen ty houby, které zná! A ti méně zkušení by raději měli využít hezkého víkendového počasí jen k procházce po lese, než aby riskovali otravu z hub, o kterých si nejsou stoprocentně jistí, že jsou jedlé.

Loading...
Témata: Houby
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama