Česko v postepidemické fázi: Na chřipku v této sezoně zemřelo 84 lidí

Praha - Česko je v postepidemické fázi a výskyt chřipky je už jen sporadický. Od září 2015 do května 2016 podlehlo virovému onemocnění 84 pacientů.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Převážná většina komplikovaných pacientů měla některé ze základních chronických onemocnění, vesměs tito nemocní nebyli očkováni proti chřipce, případně záznam o tomto očkování chybí. Pacienti byli ve věku od pěti měsíců do 95 let. Ve 239 případech byla při léčbě podána antivirotika.

"Nemocnost odpovídá roční době, chřipka cirkuluje již jen sporadicky, typ B má mírnou převahu," uvedla vedoucí národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková.

Připomněla, že i v této fázi se ještě objevují komplikované průběhy a úmrtí. V období, jež zahrnuje zhruba osm měsíců, bylo hlášeno 291 závažných případů chřipky, nejčastějším původcem byl virus A H1N1.

Chřipka začíná zpravidla vysokou horečkou (38 až 40 °C). Vzestup teploty obvykle provází zimnice a třesavka. Přidávají se silné bolesti hlavy. Ty mohou být spojeny i se světloplachostí a ztuhlostí šíje, vysvětluje web ministerstva zdravotnictví. Časté jsou bolesti kloubů, svalů, očí, zad a nohou. To vše je spojeno s výraznou únavou. Dalším možným příznakem je nevolnost, někdy zvracení, průjem nebo zácpa či nechutenství.

Během dalších jednoho až dvou dnů nastupují již klasické příznaky z postižení dýchacích cest. Je to rýma, bolest a pálení v hrdle, suchý dráždivý kašel. Ten se postupem času zvlhčuje a mění v produktivní hlenovitý kašel.

Teploty, únava, bolest hlavy a svalů obvykle vymizí během tří nebo čtyř dnů. Rýma a kašel pak trvají zhruba týden až deset dnů. Zvýšená únavnost a slabost se mohou v různé míře objevovat ještě měsíc po onemocnění.

Loading...
Témata: chřipka | zdraví | úmrtí
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár Krejčířovy vily: Manželka uprchlého podnikatele půjde k výslechu

21.08.2019 10:19 Policie vyšetřuje úterní požár bývalé vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře v…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 09:54 Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

V hradeckém babyboxu našli novorozeného "Jiříčka". Dvě hodiny po půlnoci…

21.08.2019 07:08 Do babyboxu v budově Zdravotnické záchranné služby v Hradci Králové dnes někdo dvě hodiny po…

Při demonstracích v srpnu 1969 zemřelo víc lidí, než se uvádělo

20.08.2019 22:18 Obětí potlačených demonstrací v srpnu 1969 v Československu bylo sedm, a ne pět, zjistili historici…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama