Muklové si připomněli hrůzy v Jáchymově: Komunisty je třeba řezat slovy kritiky

Jáchymov - Bývalí političtí vězni si dnes připomněli otřesné podmínky, kterými si museli projít za minulého režimu v Jáchymově na Karlovarsku.

Přidejte svůj názor 187 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

V Jáchymově bylo celkem 15 táborů, v nichž nuceně pracovali v 50. letech hlavně političtí vězni. Tábory jich prošlo asi 70 tisíc.

Podle předsedkyně Konfederace politických vězňů Naděždy Kavalírové s tím, jak postupně ubývá vězňů, kteří si peklo jáchymovských táborů prožili, ztrácí se i svědectví o životě v době takzvaných dělnických prezidentů, tedy Klementa Gottwalda a Antonína Zápotockého.

"Mně dnes nevadí staří komunisté. Mně vadí, že do těch řad vstupují mladí lidé. Oni nevědí, že tento -ismus byl zločinný a zavrženíhodný. Všechny totality jsou zvrhlé a ta komunistická byla zvlášť zvrhlá. A ona získává v našich zemích, protože jsme zlo nepotrestali, mladé lidi," řekla Kavalírová ČTK.

Ještě ostřeji se vyjádřil místopředseda Konfederace politických vězňů Slovenska Jozef Banik. "Na komunismus platí jaký pytel, taková záplata. Je třeba bojovat s nimi, ne jako oni s námi, že nás bili, ale je třeba je řezat slovy kritiky a pravdivou historii," prohlásil Banik.

V Jáchymově bylo dnes oficiálně otevřeno nové zázemí Štoly č. 1. Doplňuje hornickou památku o připomínku tábora Svornost, ve kterém nuceně pracovali političtí vězni.

"Ve štole máme například dva katry, mříže, které sloužily k uzavírání vězňů pod zemí. Pak tam máme předměty, které jsme nalezly v prostorách lágru Svornost. Jsou to lágrové komínky, stínidla lamp a podobně," uvedl Michael Rund, ředitel sokolovského muzea, pod které štola patří.

Štola č. 1 byla zpřístupněna už v roce 2006 a od té doby ji navštívilo na 50.000 návštěvníků. Vznikla v letech 1952 až 1953, má délku 230 metrů a protíná stříbronosnou žílu Evangelist. "Byla to průzkumná štola. Dozorci tam tehdy nahnali vězně a zavřeli za nimi katr. Sami do dolu nechodili. Měřili jen práci vězňů podle vyrubaných vozíků," popsal Rund.

Loading...
Témata: Komunismus | historie | doly
Vstupte do diskuze (187)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku řádil gang daňových podvodníků. Už 24 obviněných, škoda 270 milionů

23.08.2019 11:48 Počet obviněných členů skupiny, kterou policisté a celníci v tomto týdnu zadrželi kvůli krácení…

Ovlivňování svědků v kauze Zadeh? Odvolací soud začne v září

23.08.2019 09:38 Odvolání v případu ovlivňování svědků v takzvané kauze Zadeh začne Krajský soud v Brně projednávat…

Čtyři miliony pro Dagmar Havlovou? Bauer Media zvažuje opravný prostředek

22.08.2019 16:58 Německé nakladatelství Bauer Media zvažuje, zda podá opravný prostředek proti úternímu rozhodnutí…

Lihová mafie: Žalobce trvá na vině obou obžalovaných, pronesl ráznou…

22.08.2019 16:23 Aktualizováno Žalobce navrhl potrestat zbývající dvojici z takzvané lihové mafie Radka Březiny, o jejich vině je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama