Roztroušená skleróza u dětí: Nepodceňujte tyto příznaky, apeluje neurolog na rodiče

Praha - Pokud rodiče pozorují u potomka poruchy vidění, nejistou chůzi, ztrátu citlivosti končetin, únavu a duševní nevyrovnanost, měli by vyhledat neurologa. Je totiž možné, že má dítě roztroušenou sklerózu (RS). Takových je momentálně v ČR padesát.

Přidejte svůj názor

Děti
doporučujeme

"Na roztroušenou sklerózu často pediatři ani rodiče nepomyslí. Pediatři někdy obtížím přiřadí jinou diagnózu jako vývojové vady, nebo je zamění za jiné neurologické onemocnění. Je třeba brát roztroušenou sklerózu v potaz a dítě poslat k neurologovi včas," uvedl neurolog Radomír Taláb.

Rychlá a správná diagnostika určuje budoucí vývoj nemoci, léčba je mnohem levnější v porovnání s pozdějšími náklady na léčbu komplikací. U dětí se rozlišuje forma infantilní, do 11 let věku, a juvenilní, do 18 let. U juvenilní formy přijde velmi často druhý záchvat do 12 měsíců od prvního, proto je třeba rychle nasadit léčbu.

Riziko onemocnění u děvčátek po šestém roce věku je 1,5 až dvakrát vyšší než u chlapců a dospívajících mužů.

V registru je vedena také Eva, která se pár dní před 14. narozeninami probudila s tím, že na jedno oko pořádně nevidí. Oční kapky nepomohly. Magnetická rezonance a punkce potvrdily roztroušenou sklerózu. Eva dostala biologickou léčbu, pravidelně si píchá injekce s léky, od té doby problémy nemá. "Eva sportuje, tancuje, nyní se dostala na gymnázium a chce být lékařkou," řekla její matka novinářům.

V registru se za tři roky shromáždila data o 32 nemocných dětech a mladistvých, osm je mladších 15 let. Nejmladšímu pacientovi byla nemoc zjištěna ve 3,5 letech.

Příčinou postižení centrálního nervového systému u RS je autoimunitní zánět. Ten napadá myelinové obaly nervových vláken, ta v důsledku toho přestávají plnit svou funkci, kterou je rozvádění nervových vzruchů po těle. Napadená nervová vlákna, která již nejsou chráněna obaly, se ztenčují a dochází k zániku postižených nervových buněk. Jelikož zánět může postihnout jakoukoliv část mozku a míchy, může mít nemoc velmi rozmanité projevy.

Příčina RS není dosud známá. Předpokládá se, že vznik nemoci je dán určitou dědičnou dispozicí a faktory prostředí. edy, že u geneticky vnímavých jedinců dokáží jisté zevní faktory onemocnění nastartovat, vysvětluje aktivnizivot.cz. K nejčastěji uváděným negativním vlivům prostředí patří virové infekce, např. EB virus. První příznaky RS se mohou objevit po infektech, operacích, velkém stresu, očkování, nicméně většinou není vyvolávající faktor zřejmý.

Loading...
Témata: děti | nemoci | zdraví
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama