Žalobce přerušil kvůli zdravotním důvodům stíhání Musely v kauze MUS

Olomouc - Žalobce Petr Šereda z olomouckého vrchního státního zastupitelství dnes oznámil, že došlo k přerušení stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS). Důvodem jsou zdravotní důvody.

Přidejte svůj názor 1 komentář

MUS
doporučujeme

Musela byl obviněn kvůli podezření z korupce při privatizaci MUS, kvůli zdravotním důvodům však žalobci jeho stíhání přerušili. V kauze MUS se tak nyní zodpovídá šest lidí. Vyšetřování je již ukončeno, návrh na podání obžaloby by měl padnout v polovině tohoto roku.

Lobbista patřil k nejvýznamnějším obchodníkům se zbraněmi v Česku, obviněn byl původně z podplácení a hrozilo mu až pětileté vězení. Šereda uvedl, že byl předložen návrh policejního orgánu, aby bylo rozhodnuto o přerušení trestního stíhání. „Státní zástupce tomuto rozhodnutí vyhověl a rozhodl o přerušení trestního stíhání ze zdravotních důvodů," uvedl.

Radiožurnál již dříve uvedl, že podle znalců má Musela po úrazu hlavy vážnou psychickou poruchu. To měly dokázat znalecké posudky. Úraz se obchodníkovi stal v říjnu 2008. Byl nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným, který byl obžalován z pokusu o vraždu. Soud jej však pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Novotný tvrdil, že Musela spadl z mysliveckého posedu. Podnikatel utrpěl otok mozku, zhmoždění mozku a levé plíce, měl zlomenou kyčel i osm žeber.

O osudu dalších šesti obviněných v kauze MUS, mezi kterými jsou především bývalí manažeři a vlastníci dolů, by se mělo podle žalobce Šeredy rozhodnout tak v polovině roku. Rozsáhlé vyšetřování policie ukončila v lednu, spis má zhruba 100.000 stran.

V případu MUS se zodpovídají bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, v červnu 2012 byli obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku.

Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Policie je viní také z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. V kauze byl obviněn také miliardář Luboš Měkota, který v roce 2013 zemřel. Někdejší šéfové MUS od počátku vinu odmítají. Kromě někdejších manažerů dolů je v kauze stíhán bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora za přijímání úplatku, v této souvislosti byl z podplácení obviněn Musela.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama