Zbrojař Smrž chce od státu přes 31 milionů za stíhání, dnes začal soud

Praha - Soud dnes začal projednávat žalobu zbrojaře Michala Smrže, který po státu požaduje odškodné přes 31 milionů korun za trestní stíhání v kauze nákupu aut Tatra.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Smrž byl v kauze zproštěn obžaloby a k soudnímu jednání nepřišel. Podle právníka je na zahraniční služební cestě. Žalobou na stát se zabývá Obvodní soud pro Prahu 2.

Smržův advokát Jan Beneš v žalobě rozdělil požadované částku do pěti bodů. Nejvíc peněz 22,6 milionu korun chce Smrž vysoudit za podíl ze zisku ve společnostech, kde nemohl při trestním stíhání působit. Další peníze požaduje za to, že nemohl působit v představenstvu některých firem, za právní služby, škody vzniklé zablokováním bankovního účtu a za nemajetkovou újmu. Právní zástupkyně státu jeho nároky v celém rozsahu odmítla a bude požadovat, aby soud žalobu zamítl.

Soud byl po přečtení žaloby a procesních záležitostech odročen na neurčito. Soudkyně Zdeňka Burdová nařídila doplnění důkazů. Smrž například bude muset dokázat, jakým způsobem mu trestní stíhání zničilo rodinný život, dobré jméno či pověst. Jeho advokát také bude muset sehnat rozsudky Nejvyššího soudu, které se týkají podobných případů a zjistit, jakých částek se domohli poškození v jiných kauzách. Bez finančního srovnání totiž může soud jen těžko rozhodnout.

V kauze kromě Smrže figuroval i bývalý ministr obrany Martin Barták, který rovněž na stát žalobu podal. Počátkem dubna ji ale stáhl. Soud oba muže pravomocně osvobodil v prosinci 2014.

Smrž v minulosti poukázal na to, že mu kvůli trestnímu stíhání vznikla v souvislosti s jeho podnikáním ve zbrojním průmyslu škoda okolo 100 milionů korun. Po pravomocném zprošťujícím verdiktu řekl, že náhradu škody nebude požadovat po státu, ale po konkrétních lidech, kteří mu ublížili. Smrž podle ministerstva spravedlnosti poté žádal zadostiučinění přes 31 milionů a Barták 200.000 korun a úřad jim oběma letos v březnu přiznal za zhruba čtyřleté stíhání písemnou omluvu a 180.000 korun.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

"Stop úchylům!" Duhový průvod v Plzni narazil na odpůrce, zasáhli…

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Asi 50 demonstrantů s prapory Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) a organizace Česká…

Socha Koněva je už očištěna. Naše akce to nebyla, dušuje se radnice Prahy 6

24.08.2019 22:00 Aktualizováno Několik lidí dnes částečně očistilo památník maršála Ivana Koněva v Praze 6, který neznámý vandal…

Festival Mácháč burácí u Doks. Policie našla drogy, cizinec chtěl oloupit…

24.08.2019 12:46 Policisté při pátečních kontrolách na festivalu elektronické taneční hudby Mácháč na Českolipsku…

Střelmistr odpálil 126 kilo trhaviny. Hala tramvajové vozovny v Praze šla…

24.08.2019 11:17 Aktualizováno Střelmistr dnes v 09:27 odstřelil halu tramvajové vozovny v Hloubětíně. Budova měla v havarijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama