Klinika zaplatila úřadu pokutu: Mohlo za to být 200 kilo tofu, stálo na transparentech

Praha - Lidé z centra Klinika zaplatili Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) pokutu 40 tisíc korun za neopuštění státní budovy na pražském Žižkově. Ministerstvo práce a sociálních věcí, které požádalo o převod objektu Kliniky na Úřad práce, už o budovu zájem nemá.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Symbolicky peníze předat do sídla ÚZSVM přišla předat dnes odpoledne asi stovka lidí. Fakticky už peníze převedli na účet úřadu, řekl novinářům Arnošt Novák z kolektivu Kliniky. Smlouva o pronájmu jim skončila v březnu, v objektu dál zůstávají nelegálně.

K dnešnímu dni ale úřadu dluží 84.000 korun, řekl ČTK mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu ji dnes znovu vyzvala, aby přestala budovu neoprávněně užívat. "Každý den se smluvní pokuta navyšuje o 1000 korun," uvedl Ležatka.

Úřad budovu loni vypůjčil Tereze Virtové jako fyzické osobě, protože Klinika tehdy ještě nebyla spolkem ani jinou právnickou osobu. Ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu ji dnes znovu vyzvala, aby přestala budovu neoprávněně užívat.

Aktivisté, kterých se na podporu centra sešla asi stovka, měli s sebou transparenty s různými přepočty, co za 40.000 korun zaplacených jako pokuta bylo možné pořídit. Šlo například o elektřinu na dva roky, 160.000 semínek ředkviček, 200 kilogramů tofu nebo 240 kilometrů toaletního papíru.

Po skončení smlouvy squatteři v budově dál zůstávají protiprávně. Za poslední týden je z ní dvakrát vyvedla policie poté, co anonym nahlásil v objektu bombu.

Praha chce budovu získat do svého majetku pro působení neziskových organizací. Záměr byl součástí vyjednávání o obnovení koalice vedoucí hlavní město.

"ÚZSVM proto připravil materiál do Vládní dislokační komise, která by měla revokovat své rozhodnutí o přidělení budovy MPSV," vysvětlil sdělil mluvčí úřadu Radek Ležatka. Komise schválila převod na ministerstvo v březnu. Budovu měl podle původního záměru využívat Úřad práce. Ještě před ním o ni měla zájem Generální inspekce bezpečnostních sborů, také ta ale svůj požadavek vzala zpět.

V pátek bude o nákupu či výměně objektu jednat s ÚZSVM hlavní město. Pokud ho získá, nechá v ní aktivisty z Autonomního sociálního centra Klinika až do zahájení rekonstrukce.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama