Provozovatelé restaurací neschválení protikuřáckého zákona vítají

Praha – Rozhodnutí o zamítnutí protikuřáckého zákona uvítali především restauratéři. Asociace hotelů a restaurací tvrdí, že návrh od začátku ignoroval dopady navrhovaných restrikcí na podnikatele v pohostinství. Naopak Unii výrobců a dovozců lihovin neschválení protikuřáckého zákona, který obsahoval i zpřísnění pro prodej lihovin nezletilým, vadí.

Přidejte svůj názor

Kouření, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek dnes vládní koalice v Poslanecké sněmovně neprosadila i kvůli chybějícím hlasům poslanců ANO, naopak pro byli poslanci ČSSD a KDU-ČSL. Nepřijetí zákona vyvolalo roztržku v koalici, opozice se naopak stranám vysmívá.

Pro protikuřácký zákon hlasovali poslanci ČSSD a KDU-ČSL, z koaličního hnutí ANO ale ani ne třetina zákonodárců. Z opozičních TOP 09, KSČM a Úsvitu byli pro jen jednotlivci, poslanci ODS hlasovali proti.

Provozovatelé restaurací se domnívají, že je lepší vyžadovat důsledné plnění současného zákona než neustále měnit podmínky v podnikání. „Jedním z hlavních problémů návrhu zákona, na který asociace od počátku poukazovala, byla snaha státu přenášet odpovědnost za důslednou kontrolu konzumace alkoholu mladistvými na podnikatele," uvedl prezident asociace Václav Stárek.

Poukazoval třeba na to, že pod přísnými sankcemi měli být podnikatelé odpovědni za přítomnost mladistvých, kteří pili alkohol, i když ho konzumovali před návštěvou jejich provozovny.

Výkonnému řediteli Unie výrobců a dovozců lihovin ČR Jaroslavu Burkartovi neschválení protikuřáckého zákona, který obsahoval i zpřísnění pro prodej lihovin nezletilým, vadí. Předseda představenstva Českého svazu pivovarů a sladoven František Šámal považuje naopak výsledek hlasování za neutrální, až mírně pozitivní.

Podle něj je dost reálné, že současná Sněmovna již zákon schválit nestihne. „Ale neznamená to, protože tlak z Evropské unie je velký, že s tím někdo nepřijde v příštím volebním období," dodal předseda. Pivovarníci zákon v minulosti kritizovali kvůli tomu, že by se v jednom období nahromadilo hned několik restrikcí, mezi nimi i zavedení elektronické evidence tržeb.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama