Dehonestující články o muslimech? Soudce autorství nepotvrdil, karný senát to vidí jinak

Brno – Před kárným senátem Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes vypovídal soudce Miloš Zbránek. Ten měl vysvětlit, jestli je autorem tří satirických článků publikovaných na internetu. Právě to mu totiž vyčítá kárná žaloba.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Muslimové
doporučujeme

Zbránek to, že je autorem zmíněných textů nepotvrdil. Senát však přesto považuje jeho autorství za nesporné a odmítl provést další důkazy prostřednictvím dotazu v redakcích nebo znaleckého posudku. Verdikt vyhlásí 6. června.

Zbránek podle žaloby psal dehonestujícím způsobem o muslimech, uprchlících a lidech, kteří jim pomáhají. Soudce hodnocení považuje za subjektivní a uvedl, že satira nemůže být shovívavá a laskavá.

Předseda Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl, který žalobu podal, uvedl, že příběhy fiktivních uprchlíků jsou stereotypní, plné předsudků. Soudce by se prý takto vyjadřovat neměl a dodal, že musí existovat určitá hranice.

Zbránek dnes připustil autorství některých starších článků na internetu, nikoliv však těch, které dnes řešil kárný senát. V obecné rovině hájil právo na satiru a pojmenovávání věcí pravými jmény. Poukázal na obecně známá fakta o takzvaném Islámském státu, praxi radikálního islámu či migrační krizi. Na projednávaných textech nevidí nic dehonestujícího. "Podle mého názoru ani uprchlíci, ani muslimové tam pomlouváni nejsou, jsou tam spíše vedeni jako oběť určitého jednání osob kolem," řekl Zbránek.

Dörfl už dříve vyzýval Zbránka k umírněnosti. Když publikační činnost pokračovala, podal kárnou žalobu. Týká se článků "Zpráva o putování do Němec", "Zpráva evropského komisaře o stavu lidských práv v Musulmanské Lhotě" a "Dopis dezorientovaného běžence", které vyšly na webech Pravý prostor a D-Fens. Jako autor je tam uveden Zbránek, aniž byla specifikována jeho profese. Podle Dörfla to ale není podstatné, protože soudce se má chovat eticky i v osobním životě. Texty kritizoval také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Zbránek působí u liberecké pobočky krajského soudu, řeší obchodněprávní agendu a k jeho práci jinak nemají nadřízení výhrady.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Tisíce lidí demonstrují proti Babišovi, uctívají památku obětí…

21.08.2019 21:08 Oběti demonstrací ze srpna roku 1969 dnes na Václavském náměstí připomenulo shromáždění pořádané…

V libereckém babyboxu našli několikaměsíčního chlapce, dostal jméno Tomáš

21.08.2019 17:51 Do babyboxu v liberecké nemocnici dnes někdo odložil několikaměsíčního chlapce. Dostal jméno Tomáš.…

Silné bouřky pustošily Olomoucko. Trhaly střechy, poškodily železniční…

21.08.2019 16:18 Aktualizováno Popadané stromy, ale i utržené části střech má na svědomí silná bouřka, která zasáhla Olomoucký…

Krejčířova vila je noční můrou exekutorů. Koupil by ji leda fajnšmekr,…

21.08.2019 15:57 Nový znalecký posudek větší černošické vily uprchlého odsouzeného podnikatele Radovana Krejčíře po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama