"Pasťák" v Chrastavě prý týral chovance. Vyměnili vedení

Chrastava - Výchovný ústav v Chrastavě prochází personálním zemětřesením. Ministerstvo školství tam dnes dosadilo dočasné vedení. Podle inspekce a ombudsmanky se v zařízení porušovala práva chovanců. Podle předchozího vedení se ale jedná o pomstu bývalých zaměstnankyň.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

371
doporučujeme

Nové vedení chce zrušit kamerový systém na chodbách, změnit bodování chovanců, které umožňovalo vzorným mít vycházky, ostatním ne. A také sundat mříže z celé budovy. "Systém hodnocení, atmosféra v zařízení. Byla hlavně nedůvěra vůči dospělým. No mříže už se měly odstranit hodně dávno," vypočítala Soňa Cpinová, která pověřená dočasným vedením ústavu.

S tím ale nesouhlasí bývalá ředitelka ústavu Markéta Sochorová: "Je to bezpečnostní prvek na ochranu těch dětí." Faktem je, že třeba v roce 2006 se několik chovanců zranilo při útěku, když skákali z okna. A v roce 1998 tu chovanci při pokusu o útěk dokonce zavraždili jednu vychovatelku.

Uvolňování režimu v druhém nejpřísnějším zařízení po boletickém ústavu, podle pětadvaceti učitelů a vychovatelů, kteří se tu starají o čtyřicet mladistvých delikventů, nepřinese nic dobrého. "To povede k rozpadu výchovného systému. Už to nebude výchovný ústav," domnívá se odstupující ředitelka Markéta Sochorová.

Podle ní je za vším pomsta dvou vyhozených pracovnic. "Neplnily to, co plnit měly," dodává Sochorová. S některými chovanci prý měly vyhozené pracovnice příliš liberální vztahy, které přerůstaly přípustnou mez. Etopedka je brala do restaurace, vozila soukromým autem a při jednom z dlouhých pohovorů je přistihli v intimní chvilce.

Třeba chovanec Michal přiznal, že se se svou terapeutkou líbal: "Prostě jsem ji chytnul kolem krku a vykousnul jsem se s ní. Nepřipadalo mi, že jí to vadí." To ale rozporuje právě zmiňovaná terapeutka Marta Singh. "Byla jsem v systému, kde byli chlapci zavřený i měsíc a nedostali se ven. Pochopitelně, že se se kluci do mě zamilovávali a podobně. To je přirozený jev a nebudu to ani popírat. Rozhodně to nepřekročilo z mé strany žádnou hranici," řekla terapeutka.

Na útěku je nyní 12 chlapců, tedy třetina chovanců. I proto si starosta Chrastavy Michael Canov přeje, aby ústav ukončil činnost: "My bychom byli nejradši, kdy toto zařízení ukončilo svoji činnost na území města Chrastavy."

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prahou prošly stovky lidí, demonstrovaly za ochranu zvířat

17.08.2019 16:43 Stovky lidí dnes v Praze protestovaly proti násilí, jehož se člověk dopouští na zvířatech. Na téměř…

Ve Vsetíně hořel byt v paneláku, evakuováno bylo 30 lidí

17.08.2019 11:06 Tři desítky obyvatel museli v pátek večer evakuovat hasiči z panelového domu ve Vsetíně, kde v…

Česko se chystá na 17. listopad. Výročí revoluce oslaví desítkami akcí

17.08.2019 10:44 Výročí 30 let od listopadu 1989 připomenou po ČR desítky výstav, koncertů, besed a dalších akcí.…

Černá skvrna české historie: Pendrekový zákon vyústil v odsouzení 1526 lidí

17.08.2019 10:17 Takzvaný pendrekový zákon, který v srpnu 1969 zlegalizoval krvavé zásahy proti demonstrantům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama