Drama v Jílovicích: Stovky dětí ohrožovala voda. Nosili je v náručí

Hradec Králové - Hrozivé bouřky a ničivé deště, které poslední dny pustoší Česko, se nevyhnuly ani Královéhradeckému kraji. Kolem sobotní čtvrté hodiny odpoledne silné deště způsobily záplavy v několika obcích nedaleko Třebechovic pod Orebem. Mezi postiženými oblastmi byly i Jílovice, kde nebezpečný proud vody ohrožoval na 400 dětí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco na sportovním hřišti v Jílovicích na Královéhradecku právě probíhala Víkendová soutěž dětí a mládeže v požárním sportu, okolní vesnice postupně zaplavovala voda. Kvůli silným dešťům se pod vodou ocitly vesnice Výrava, Librantice, Jeníkovice a mnoho dalších. A ani Jílovice zkáze neušly.

V bezprostředním nebezpečí se kvůli divokým potokům ocitlo na 400 dětí ze sportovního dne, na místo tak okamžitě vyrazily jednotky profesionálních hasičů z Dobrušky, Rychnova nad Kněžnou, Hradce Králové a další místní jednotky sboru dobrovolných hasičů.

"Po příjezdu na místo hasiči neprodleně zahájili evakuaci dětí ze hřiště a mnoho z nich doslova v náručí přenášeli do připravených aut a autobusu. Tato vozidla zajišťovala transport dětí do základní školy v Českém Meziříčí, kde byly děti v bezpečí a kde si je později vyzvedávali jejich rodiče," uvedl mluvčí královéhradeckých hasičů Ondřej Sezima.

"Při záchranné akci naštěstí nebyl nikdo zraněn. Voda v Jílovicích zaplavila desítky domů, zhruba ve dvaceti z nich voda zatopila nejenom sklepy, ale také obytné prostory," dodal. Nedaleká Výrava kvůli povodním musela nechat uzavřít i tři místní silniční mosty. Někteří lidé museli opustit své domovy.

Sílu bouřek na vlastní kůži pocítili i na Náchodsku, kde se po vydatné bouřce sesunul svah na koleje a u Broumova tak zastavil dopravu. Ještě horší situace pak byla na Pelhřimovsku, kde stoupla hladina řek o téměř tři metry! Nový Rychnov se ocitl pod vodou. Zatopené byly dvě desítky sklepů.

Starostka Librantic na Královéhradecku Alena Hladíková dnes po 10:00 ČTK řekla, že voda, která do vesnice vtrhla z polí, již pomalu opadává a lidé začínají s úklidem. "Hasiči zájemcům pumpují vodu ze zatopených studní a sklepů a pomáhají," řekla Hladíková. Podle starostky mezi domy vtrhla voda z polí, nestíhaly ji zadržet ani rybníky v obci.

Podle Hladíkové voda zatopila sklepy a zahrady domů, několik domů od zaplavení obytných prostor zachránily pytle z pískem. "Naštěstí se nám vyhnula večerní bouřka, která ještě hrozila. Potom by to už byl velký průšvih," řekla Hladíková, která podobný příval vody nepamatuje. "Jsem tady přes 30 let a nic takového nepamatuji," dodala.

Loading...
Témata: Hasiči | Bouřky
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidič se staral o psa, spolujezdec zatím umíral. Soud vynesl trest

19.08.2019 14:06 Aktualizováno Do vězení na 6,5 roku odsoudil dnes Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Alexandra Černého za…

Na D1 byl dopaden afghánský uprchlík, vezl se na rezervě návěsu

19.08.2019 11:52 Policie zadržela minulý čtvrtek na D1 mladého Afghánce. O den později byl převezen do záchytného…

Kauzu zřícené střechy v České Třebové nekončí, NS dostal dvě dovolání

19.08.2019 10:56 Kauzou zřícené střechy sportovní haly v České Třebové se ještě bude zabývat Nejvyšší soud. Okresní…

Pendrekový zákon měl legalizovat zásahy proti demonstrantům

19.08.2019 06:33 Po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, po Palachově týdnu a dalších…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama