Ďáblický hřbitov vydal děsivé tajemství: Až 14 tisíc obětí komunismu?

Praha - Až 14 tisíc politických vězňů je pravděpodobně pohřbeno v hromadných hrobech na ďáblickém hřbitově v Praze. Vyplývá to z nových údajů, které v archivech vypátrala vězeňská služba. Původně se přitom předpokládalo, že je tam pohřbeno mnohem méně lidí. Na stejném místě mají náhrobky i dětské oběti komunistického režimu.

Přidejte svůj názor 279 komentářů

Náboženství, ilustrační fotografie
doporučujeme

Náhrobky má na Ďáblickém hřbitově 43 dětí, které se podařilo identifikovat. Další ale zůstávají v hromadných hrobech. Lidé si tu každoročně na začátku června připomínají jejich památku.

"Po porodu jim nebyla poskytnuta dostatečná péče, když se politickým vězenkyním narodily většinou na Pankráci," uvedl Petr Marek z Platformy občanských demokratických a protikomunistických iniciativ.

Připomínka obětí režimu zřejmě někomu vadila. Kdosi totiž na hřbitov poslal policii s tím, že se tu koná zakázaná akce. Když hlídka zjistila, o co jde, zase odjela.

Občanské iniciativy se snaží, aby byly zločiny více než půl století po smrti dětí vyšetřené. Není ale jisté, že se to po takové době podaří. Řadu případů se přitom podařilo dobře zdokumentovat.

"Matku zavřeli v době, kdy měla tříleté dítě. Tak se starala, co s ním je, co s ním bude. Odpověděno jí bylo: Nestarejte se, bude o něj postaráno. Po čase jí suše oznámili: Vaše dítě zemřelo," vyprávěl Marek.

Dětské oběti režimu odpočívají v sousedství pohřebiště dospělých politických vězňů. Právě tady, na ďáblickém hřbitově, byly nalezeny a identifikovány také ostatky faráře Josefa Toufara, kterého v roce 1950 umučila Státní bezpečnost kvůli události známé jako Čihošťský zázrak.

Loading...
Témata: Praha | Hřbitov | Komunismus
Vstupte do diskuze (279)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Neštěstí v Krkonoších: Ze skály se zřítil horolezec, zasahoval vrtulník

20.06.2019 09:37 V lokalitě Hnědé skály u Strážného v Krkonoších se ve středu vpodvečer zřítil horolezec. Spadl ze…

Bouřky devastovaly Vysočinu a jih Moravy. Bláto nateklo do nemocnice

20.06.2019 08:46 Hasiči na Vysočině vyjížděli po středečních bouřkách k více než 80 událostem, nejčastěji na Žďársko…

Sorry jako: Monika Babišová se z Čapího hnízda vysmívá Čechům? Mezi lidmi…

19.06.2019 22:32 Aktualizováno Výsměch a provokace. I tak hodnotí někteří Češi příspěvky, které na sociálních sítích vyvěsila…

Varování meteorologů: Česko zasáhnou mohutné bouřky, vichřice a krupobití

19.06.2019 22:07 Aktualizováno Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal varování před bouřkami doprovázenými silným větrem a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama