Policie byla u garáží s unesenými dětmi, ničeho si nevšimla. Janu s Danem našli rodiče

Ústí nad Labem - Policie podle rodičů chlapce, kterého spolu s kamarádkou Janou unesl muž z Ústí nad Labem, nevěnovala případu tolik pozornosti, kolik měla. Nebrala například vůbec v potaz dopis, který Daniel poslal rodičům a v němž jim pomocí šifer sdělil svou polohu.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

371

Policejní selhání - tak by se podle rodičů uneseného Dana dal popsat případ únosu jejich dítěte. Chlapce s dívkou nakonec museli vypátrat na vlastní pěst. Z šifrovaného dopisu se jim podařilo zjistit, že únosce děti nejspíš drží v garáži ve čtvrti Střekov v Ústí nad Labem.

Na místo policejní hlídka dojela teprve poté, co rodiče garáž sami našli. O únosu ale policisté ze Střekova zřejmě neměli ani tušení. "Nic nenasvědčovalo tomu, že by se tam nacházely," řekl dnes novinářům náměstek ředitele krajské policie Zbyněk Dvořák.

Policie podle Dvořáka při pátrání prověřovala desítky oznámení, podle kterých měly být děti viděny v různých částech Ústeckého kraje, Česka i v zahraničí. Klíčovou roli sehrály v případu dopisy, které dostaly rodiny 6. září. Kriminalisté se primárně zabývali Doksy a okolí, odkud byl dopis odeslaný. "Navíc chlapec měl vztah k Doksům, byli tam na dovolené. Některé indicie šly tam, že je pravděpodobné, že jsou v té lokalitě. I po téhle stopě se 6. a zejména 7. září ráno šlo," vysvětlila vedoucí litoměřické policie Helena Pšeničková.

Psali jsme:  

Obsah dopisů zkoumali rodiny i písmoznalci. Řada slov byla opakovaně přeškrtaná a přepsaná. "Slova dávala význam střecha, střela, Střekov, současně probíhalo pátrání na Střeleckém ostrově. Dochází k tomu, že večer dostáváme informaci od rodiny, že relevantní má být opravdu Střekov. Kolem desáté hodiny večer probíhá prověrka na místě v areálu těch garáží. Děti nebyly nalezeny. Nic nenasvědčuje tomu, že se tam v tu dobu nacházejí," řekl Dvořák.

Druhý den ráno se ke garážím vypravili rodiče chlapce. "Informují nás o tom, že z jedné z těch garáží je slyšet hudba," popisoval děj Dvořák. Po prověření zvukových signálů policie do garáže vnikla. Garáž byla podle záběrů zveřejněných policií speciálně upravená. Byla v ní komoda, kuchyňský dřez, dvě matrace a nádobí.

Samotná Jana se po návratu domů kvůli nečinnosti policie rozčilovala na sociálních sítích. "V neděli nás unesl a byli jsme tam deset dní. Bylo to hrozné šílenství a nikomu to nepřeju a policii nesnáším – nezachránili nás. Jeho rodiče nás zachránili, akorát policisté nás dostali ven, ale nechtěli přijet, proto nesnáším policii, protože by nás tam nechali umřít!" napsala dívka.

Chlapcův otec už dříve řekl, že policie nebyla k jejich pátrání příliš vstřícná a ke střekovským garážím nechtěla hlídku poslat. "Volali jsme na linku 158 a požádali jsme o přepojení na policii Střekov. Ta nejdříve nechtěla poslat hlídku, neboť jsme údajně měli nepodložené důkazy. Nakonec hlídku poslali," řekl Právu otec.

Muži, který děti držel od 28. srpna do 7. září, hrozí podle stávající právní kvalifikace až osm let vězení. Čelí obvinění z vydírání, zbavení osobní svobody, ohrožování výchovy mládeže a šíření pornografie.

Kriminalisté potvrdili, že podezřelým je majitel garáže na Střekově. Je jím šestatřicetiletý recidivista, který byl už před lety odsouzen za pokusy o únos malých dívek na Českolipsku. Okresní soud v České Lípě ho tehdy potrestal sedmi lety vězení. Tehdy třiadvacetiletý recidivista z Hejnic na Liberecku se na své zločiny vyzbrojil plynovou pistolí, nožem, pouty a slzným plynem. Tvář si maskoval kuklou. Sedmileté dívky se zmocnil ve spánku, chtěl ji věznit v připraveném úkrytu. O tři roky starší děvče si vzal jako rukojmí a její matce hrozil únosem, pokud nedostane peníze.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Filipovicích se zastavila lanovka, záchranáři evakuovali 60 lidí

16.02.2019 19:15 Ve skiparku Filipovice na Jesenicku se dnes odpoledne zastavila dvousedačková lanovka. Hasiči a…

Argentinská doga vláčela seniorku přes vesnici, v nemocnici zemřela

16.02.2019 18:30 V nemocnici v České Lípě zemřela v pátek jednadevadesátiletá žena, kterou ve středu v obci Pihel na…

Češi mají podle ministerstva vážný problém. Vůbec si ho neuvědomují

16.02.2019 11:34 Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví…

Česko zasáhla vlna vyděračských mailů. Za intimní nahrávky chtějí tisíce…

15.02.2019 22:49 Aktualizováno Českou republiku zasáhla vlna e-mailových útoků cílená na běžné občany. Z nich se útočníci snaží…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama