Gesto smíření: Mladí Češi pozvali do Prahy odsunuté Němce

Praha – Mladí lidé z Česka do Prahy pozvali pamětníky poválečného odsunu. Několik desítek Němců se do Česka dostane díky projektu, který má viditelně ukázat gesto smíření.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

371

Ve spolupráci s organizací Antikomplex a Ackermannovy české obce pořádají projekt Smíření 2016, který nabídne veřejnosti výstavu, koncert či společné debaty. Akce ukáže třeba vztahy rodin, které žijí v domech po vyhnaných a s původními obyvateli se stýkají. Za organizátory o tom informovala Hana Špirková.

Organizátoři nyní na projekt vybírají peníze na crowdfundingovém portále Hithit. Projekt je podle nich unikátní díky tomu, že do Prahy přizve samotné pamětníky vysídlení a uhradí jim náklady - půjde tedy o viditelné gesto smíření.

Na projekt přispívá Česko-německý fond budoucnost, Nadace Hannse Seidela, Praha 7 a bavorské ministerstvo práce, sociálních věcí, rodiny a integrace. Záštitu mu dal český ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

České publikum bude mít možnost se s pamětníky odsunu fyzicky setkat, což může vzhledem k jejich vysokému věku být jednou z posledních takových příležitostí.

Špirkovou k tomuto tématu váže rodinná historie - poválečný odsun se dotkl jejích předků na Lounsku. „Mrzí mě, že já, ač jsem vlastně potomek sudetských Němců, ani neumím německy," přiznává. „S pamětníky vysídlení jsem se setkala před šesti lety během studijního pobytu v Drážďanech. Hodně mi jejich vzpomínky ležely v hlavě a dodnes s nimi udržuji přátelské kontakty," uvedla další z iniciátorek projektu Vlaďka Vojtíšková.

Po porážce nacistického Německa v roce 1945 musely země střední a východní Evropy opustit miliony Němců. Jen z tehdejšího Československa odešlo během divokého vyhánění i pozdějšího organizovaného odsunu kolem tří milionů Němců. Během vysídlování bylo na mnohých nevinných spácháno násilí, které nebylo nikdy potrestáno.

Vstupte do diskuze (36)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Havlovy hodnoty v Česku nezemřou, soudí Halík. Zavzpomínala i ambasáda USA

18.12.2018 15:46 Hodnoty, které ztělesňoval prezident Václav Havel, v české společnosti nezemřou, je přesvědčen…

Cifršpióni na svatbách? Olomoucký úřad postupoval dle zákona, sdělila…

18.12.2018 12:04 Finanční úřad pro Olomoucký kraj postupoval při kontrole elektronické evidence tržeb v souvislosti…

Muž udusil tchyni a ochrnutou manželku. Cítil jsem pocit úlevy, přiznal u…

18.12.2018 11:03 Krajský soud v Ostravě řeší od dnešního dne případ dvojnásobné vraždy. Podle obžaloby se jí…

V ZOO Dvůr Králové se narodil hrošík, na přírůstek se čekalo 29 let

18.12.2018 10:45 V ZOO Dvůr Králové nad Labem na Trutnovsku se ve středu narodilo mládě hrocha. Naposledy se hroch…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama