Nobelova cena míru v minulosti krvavým válkám nezabránila. Vyjde to u Santose?

Praha - Nobelovu cenu za mír dostal kolumbijský prezident Juan Manuel Santos právem, shodli se čeští analytici. V minulosti se ukázalo, že ne všichni ocenění nakonec dokázali konflikt ukončit.

Juan Manuel Santos

"Ta dohoda byla neuvěřitelný úspěch. Santos donutil organizaci FARC k ústupkům, ke kterým by nikdy nepřistoupili před pěti, deseti lety. Za to, že donutil tuto marxistickou extremistickou organizaci, aby přijala kapitalismus, demokracii a vládu práva, si zaslouží Nobelovu cenu," uvedl analytik Petr Boháček z Asociace pro mezinárodní otázky.

"Prezident Santos byl ministrem obrany předchozí vládě, kde byl zastáncem tvrdé linie, a dokázal svou politiku upravit. Stal se z něj člověk, který byl otevřený k mírovým jednáním. Takže možná byla snaha (Nobelova výboru) ocenit, že dokázal zhodnotit šance vojenského řešení a snažil se přistoupit na to mírové," řekl politolog Jan Němec z Vysoké školy ekonomické.

Němec si všímá i skutečnosti, že Nobelův výbor neocenil vrchního velitele FARC Timoleóna Jiméneze zvaného Timošenko, který dohodu podepsal za povstaleckou organizaci. Podle něj členové výboru nechtěli opakovat situaci z roku 1994, kdy ocenil mimo jiné vůdce Organizace pro osvobození Palestiny Jásira Arafata. "Tehdy se na Nobelův výbor snesla velká kritika, že Jásir Arafat je zodpovědný za mnoho mrtvých. A FARC ještě stále figuruje na některých seznamech teroristických organizací, takže si myslím, že v tom se snažil být Nobelův výbor zdrženlivější," řekl.

Podle něj ani není jisté, zda Nobelova cena bude znamenat impuls pro další mírová jednání v Kolumbii po neúspěchu dohody v referendu, případně jestli by mohla vést k opakovanému hlasování. "Nejsem si jistý, že by to pomohlo. U referenda byl asi největší problém volební neúčast," doplnil.

"Cena nebude žádný impulz pro mírová jednání, všechny argumenty, racionální i emocionální, už padly," soudí politolog Radek Buben z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Podle něj naopak může ocenění posílit odhodlání Santosových odpůrců zablokovat dohodu s FARC. Kolumbie má ekonomické problémy, což snižuje Santosovu popularitu, a opozice může podle Bubna Nobelovu cenu pro prezidenta označovat za jeho snahu zlepšovat si pověst na mezinárodní scéně bez řešení domácích problémů.

Ukončit konflikt se laureátům Nobelovy ceny míru nepodařilo

1973 - Cenu získali poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti a ministr zahraničí Henry Kissinger a severovietnamský komunistický politik Le Duc Tho za jednání vedoucí k dohodě o ukončení války ve Vietnamu a obnovení míru z ledna 1973. Le Duc Tho však cenu odmítl kvůli údajné "pokračující americké agresi". V agresi ale pokračoval právě severní Vietnam, který po odchodu amerických jednotek jižní Vietnam v roce 1975 dobyl. Toto konečné fiasko Spojených států ve vietnamské válce bývá přičítáno i Kissingerově politice.

1978 - Egyptský prezident Anvar Sadat a izraelský premiér Menachem Begin za izraelsko-egyptskou dohodu, která byla v roce 1978 vypracována v americkém Camp Davidu (podepsána v roce 1979) a která pootevřela dveře nadějím na možné trvalé mírové uspořádání v oblasti. Sadata nakonec jako zrádce zavraždili v roce 1981 muslimští fundamentalisté.

1994 - Cena udělena izraelskému premiérovi Jicchaku Rabinovi, izraelskému ministru zahraničí Šimonu Peresovi a představiteli Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Jásiru Arafatovi za jejich aktivní příspěvek k uzavření historické mírové dohody mezi Izraelem a palestinským hnutím a za podíl na řešení krize na Blízkém východě. Mírová dohoda vedla ke vzniku palestinské autonomie na izraelském území a slibovala - na základě principu území za mír - další kroky k celkovému urovnání konfliktu ve Svaté zemi.

Odměnění Jásira Arafata, jenž strávil větší část života v čele teroristické organizace, vyvolalo i kritiku, kterou člen Nobelova výboru Kare Kristiansen vyjádřil demonstrativní rezignací. Kritizován byl i Rabin, který v roce 1967 velel vojskům, jež obsadila západní břeh Jordánu a pásmo Gazy. Rabina nakonec v roce 1995 zavraždil izraelský pravicový extremista.

ON-LINE 91. den války: Zelenskyj chce jednat pouze s Putinem, Rusko vzdalo…

25.05.2022 11:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že chce jednat pouze přímo se svým ruským…

Na pražském nádraží hnisá krize, píše o uprchlících britský list

25.05.2022 11:47 Situace ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze, kteří jsou převážně romského původu, si…

V Česku se předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic

25.05.2022 16:13 Státní zdravotní ústav (SZÚ) předběžně potvrdil druhý případ opičích neštovic v ČR. Jde o blízký…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Zemanovi se rozpadá poradní tým, končí jich polovina

24.05.2022 20:45 Z desetičlenného týmu poradců prezidenta Miloše Zemana odešlo pět lidí. O konci ekonoma Vladimíra…

Důchody se kvůli inflaci od září opět mimořádně zvýší, schválila to vláda

25.05.2022 16:23 Aktualizováno Všechny starobní, invalidní a pozůstalostní důchody se od září kvůli vysoké inflaci znovu mimořádně…

Policisté zadrželi 15 běženců bez dokladů, asi z Blízkého východu

25.05.2022 15:44 Policisté dnes odpoledne v Horní Lidči a Lidečku na Vsetínsku zadrželi 15 běženců bez dokladů,…

Od začátku války dostalo víza dočasné ochrany 354.631 uprchlíků

25.05.2022 10:10 Česko v úterý vydalo uprchlíkům z Ukrajiny 1219 speciálních víz, zhruba o 350 méně než před týdnem.…

V hlavním městě vznikne další stanové městečko pro 150 uprchlíků

24.05.2022 15:20 Aktualizováno V pražských Malešicích vznikne od 31. května další stanové městečko pro uprchlíky z Ukrajiny.…

CZ.NIC přestane ve středu blokovat dezinformační weby

24.05.2022 14:58 Aktualizováno Internetové sdružení CZ.NIC ve středu odblokuje osm dezinformačních webů, jejichž domény…

Od počátku války víza dočasné ochrany získalo 353.412 uprchlíků

24.05.2022 12:11 Aktualizováno Od počátku války na Ukrajině víza dočasné ochrany získalo 353.412 uprchlíků. Údaje dnes na twitteru…

Úřady práce schválily dosud 613 tisíc žádostí o humanitární dávku

24.05.2022 11:59 Úřady práce schválily dosud 613.000 žádostí o humanitární dávku pro válečné uprchlíky z Ukrajiny.…

Praha chystá harmonogram ukončení pomoci uprchlíkům na hlavním nádraží

23.05.2022 13:32 Pražský magistrát připravuje harmonogram ukončení dobrovolnické pomoci ukrajinským uprchlíkům na…

Policie kvůli střelbě pohraničníků stíhá exministra Kincla

23.05.2022 13:25 Policie zahájila trestní stíhání bývalého ministra vnitra Františka Kincla v souvislosti se…

Zeman se setká s protějšky ze Švýcarska a Slovenska

23.05.2022 13:13 Prezident Miloš Zeman se tento týden setká se švýcarským prezidentem Ignaziem Cassisem a slovenskou…

Související:

Právě se děje

reklama