Norský soud zamítl odvolání Michalákové. Své syny zpět nedostane

Praha - Češka Eva Michaláková patrně definitivně přišla o své syny. Podle informací Českého rozhlasu norský soud pravomocně zamítl odvolání proti verdiktu, který ji letos v červnu zbavil rodičovských práv.

Přidejte svůj názor 22 komentářů

Eva Michaláková, matka dětí odebraných norským úřadem Barnevernet
doporučujeme

Odvolání Michalákové řešil Krajský soud v Oslo, který zamítavé rozhodnutí vynesl toto pondělí. Odvoláním se odmítl zabývat, protože pro projednání případu prý neshledal důvody. "Krajský soud v Oslo se domnívá, že zbavit paní Michalákovou rodičovských práv za to, že případ medializovala, je naprosto správné a vlastně okresní soud chválí a zcela se s ním ztotožňuje," sdělil rozhlasu právník matky Pavel Hasenkopf.

"Nechápu, jak mohou být Norové tak bezohlední a nebrat vůbec v úvahu právo biologických rodičů," myslí si Michaláková.

Hasenkopf ČTK řekl, že neočekával od žádné norské instituce, že by uznala chybu v tomto případu. "Nečekali jsme ale, že to udělají tak brutálním způsobem, že vůbec nenařídí jednání a smetou to ze stolu," doplnil. Připomněl, že okresní soud vůbec nepřihlédl ke stanovisku českého ministerstva zahraničí, které upozorňovalo na porušení práv rodiny. Rodina ještě podá dovolání k norskému nejvyššímu soudu, ale zvrat Hasenkopf nepředpokládá.

Psali jsme:  

Hasenkopf i Chalánková uznali, že dokončení procesu v Norsku je hlavně cestou, jak se dostat k soudu ve Štrasburku. "K tomu to směřuje. Možná nám to krajský soud svým rozhodnutím spíše urychlil," poznamenala Chalánková. Hasenkopf počítá s tím, že premiér Bohuslav Sobotka slní svůj slib a Česká republika rodinu u Evropského soudu pro lidská práva podpoří.

"To rozhodnutí je důležité z několik důvodů. Ten první spočívá v tom, že víme, že Norsko není demokratickou zemí a soud tím potvrdil, že svoboda slova v Norsku neplatí. Odebrání dětí na základě medializace a kritice systému je možné pouze v rozvojových zemích, respektive také v diktátorských režimech. Druhý důvod je ten, že nyní se otevírá paní Michalákové možnost domáhat se svých práv u nejvyššího soudu v Norsku, případně poté u Evropského soudu pro lidská práva a tam věřím, že uspěje," uvedl k rozsudku pro EuroZprávy.cz europoslanec Tomáš Zdechovský, který se kauzou několik let zabývá.

Nyní jedenáctiletého Denise a sedmiletého Davida norská sociální služba české matce a otci odebrala před pěti lety kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a fyzické týrání. To se nepotvrdilo.

Loading...
Vstupte do diskuze (22)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novoroční ohňostroj bude? Organizátoři se vzepřeli vedení Prahy

15.10.2019 11:07 Organizátoři minulých novoročních ohňostrojů v Praze založili spolek Ohňostroj pro Prahu a chtějí…

Lihová mafie: Člen Březinova gangu dostal přísný trest, další muž byl…

15.10.2019 10:39 Aktualizováno Olomoucký krajský soud potrestal správce Březinova ostravského areálu Ivana Kováříka devíti lety a…

Genderová rovnost? Česko má ostudu, v žebříčku zemí EU se prudce propadlo

15.10.2019 09:32 Česko je v zajištění rovných příležitostí a podmínek pro ženy a muže pod průměrem EU. V žebříčku 28…

Pietní místo na Bertramce bylo uklizeno. Gottova rodina si dárky a vzkazy…

15.10.2019 08:59 Svíce a květiny, které lidé v uplynulých dnech přinesli před dům zesnulého zpěváka Karla Gotta v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama