Trápí vás „revma“? Nemoc může zasáhnout životně důležité orgány, varuje přední odborník. A pokud jde o žahání kopřivami...

ROZHOVOR – Oteklé a bolavé klouby laická veřejnost shrnuje pod pojem „revma“. Tak jednoduché to ale ve skutečnosti není. „Revmatická onemocnění představují skupinu více než 150 různých chorob,“ upozorňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz profesor Ladislav Šenolt, vedoucí Oddělení experimentální revmatologie Revmatologického ústavu v Praze. Prozradil, jaké symptomy by nás měly přivést k lékaři.

Prof. MUDr. Ladislav Šenolt, PhD.
doporučujeme

„Revma" je obecný pojem. Které nemoci se pod tímto termínem nejčastěji skrývají?

Revmatická onemocnění představují skupinu více než 150 různých chorob. Mezi nejčastější a zároveň nejznámější patří osteoartróza - degenerativní onemocnění postihující chrupavku a kost, jehož výskyt významně stoupá s věkem. Osteoporóza je časté onemocnění kosti, které zpravidla postihuje ženy, a to nejčastěji v období po menopauze. Časté bývá také postižení svalů a šlach z přetížení, např. tenisový loket.

Revmatolog by měl ale častěji řešit zánětlivá a systémová revmatická onemocnění, která mohou být vedle svalově-kloubních projevů příčinou zvýšené teploty, únavy, nechutenství, hubnutí, atd. Relativně častá je revmatoidní artritida, postihuje přibližně 0,5 - 1% populace, časté jsou spondyloartritidy (např. Bechtěrevova choroba), které postihují více než 1% populace, a o něco častější a známější chorobu představuje dna. Mezi méně častá, ale o to závažnější systémová onemocnění pojiva patří např. systémový lupus erythematodes, systémová sklerodermie, idiopatické zánětlivé myopatie a některé vaskulitidy.

Jak jako laik mezi těmito chorobami poznám rozdíl?

Někdy to může být složité, vývoj onemocnění může trvat v některých případech týdny, měsíce, někdy i roky. Rozlišení jednotlivých příznaků může vyžadovat pomocná vyšetření, krevní rozbor nebo zobrazovací metody. To co by pacienta mělo přivést k lékaři je otok (měkké zduření) více kloubů, nejčastěji drobných ručních kloubů, obvykle bez barevných změn, které je zpravidla spojeno s déle trvající ranní ztuhlostí. U dny je zpravidla silně bolestivý a zarudlý otok jednoho kloubu, nejčastěji kořenového kloubu palce nohy.

U mladších jedinců je třeba při postupně vznikající bolesti v zádech, která je často noční a zmírňuje se po rozhýbání, myslet na ankylozující spondylitidu. U starších jedinců jsou intenzivní bolesti svalů v oblasti ramen a hýždí příznakem revmatické polymyalgie.

Postihuje „revma" pouze pohybový aparát?

Osteoartróza nebo postižení svalů a šlach z přetížení ano. Nicméně většina zánětlivých a systémových revmatických onemocnění může kromě svalově-kloubního aparátu postihovat i některé vnitřní orgány, v řadě případů i životně důležité. Často je postižena kůže, oči, střevní sliznice atp.

Psali jsme:  

Když zůstaneme u revmatoidní artritidy, jsou známy její příčiny?

Přestože víme poměrně mnoho o patogenezi, jednoznačná příčina vzniku revmatoidní artritidy není dosud objasněna. Jedná se o onemocnění multifaktoriální, což znamená, že se na jeho vzniku podílí více různých vlivů. Významnou roli hraje dědičnost. Pokud se u geneticky predisponovaných jedinců dostaví vliv některých faktorů zevního prostřední, např. kouření nebo infekce, může být aktivován imunitní systém, dochází k zánětu a pozvolna se rozvíjí klinické příznaky nemoci.

Jakou roli hraje u revmatoidní artritidy věk? Mohou jí onemocnět i děti?

Výskyt revmatoidní artritidy sice stoupá s věkem, vyskytuje se často ve stáří, ale nejčastěji postihuje lidi v produktivním věku. Asi třikrát častěji jsou postiženy ženy. Bohužel existuje i dětská forma této nemoci, tzv. juvenilní idiopatická artritida, která má různý průběh a postihuje přibližně jedno dítě z tisíce.

Co revmatoidní artritidu zhoršuje? Existuje u této nemoci nějaká prevence?

Revmatoidní artritida může být zhoršena při nachlazení nebo v průběhu jiné infekční komplikace a může se také zhoršit během fyzického nebo psychického stresu. Kouření je spojováno s horší léčebnou odpovědí a celkovou prognózou. Nadváha pak přispívá ke snížené funkční schopnosti zasažených kloubů. Preventivní opatření zatím nejsou zcela známa, ale z dostupných vědeckých poznatků lze konstatovat, že zanechání kouření a redukce hmotnosti mohou v některých případech riziko vzniku revmatoidní artritidy podstatně snížit.

Psali jsme:  

Jaké jsou možnosti léčby? V poslední době prý vypadá slibně biologická léčba...

Pro revmatoidní artritidu je k dispozici biologická léčba již více než 15 let. Základem úspěšné terapie není pouze biologická léčba, ale klíčové je včasné rozpoznání onemocnění a brzké zahájení konvenční léčby, která představuje ve většině případů methotrexát, při aktivním onemocnění obvykle v kombinaci s krátkodobě podanými glukokortikoidy.

Důležitá je léčebná strategie, léčba musí být intenzivní, kontroly častější a snahou revmatologů je dosáhnout remise nebo alespoň nízké aktivity nemoci, což se v posledních letech daří u většiny nemocných standardní léčbou. Pokud není standardní léčba účinná nebo je provázena nežádoucími účinky, což je tak ve 20-30% případů, tak je na místě biologická léčba, která by měla být přidána k methotrexátu nebo jinému konvenčnímu léku, např. k leflunomidu nebo sulfasalazinu.

Obávanými nemocemi jsou dna a Bechtěrevova nemoc, jak jste zmínil výše. Pokročila moderní medicína v jejich léčbě?

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je onemocnění zánětlivé, které postihuje preferenčně křížobederní klouby (tzv. SI klouby) a páteř. Základem léčby je pravidelné cvičení, rehabilitace a nesteroidní antirevmatika (NSA). Přibližně 10 let je pro jedince s nedostatečným účinkem NSA k dispozici biologická léčba tlumící zánětlivý faktor TNF-alfa (tumor nekrotizující faktor-alfa) a nově schválený biologický přípravek tlumící zánětlivý faktor IL-17 (interleukin-17). Jedná se o léčbu, která je ve většině případů účinná.

Dna je častější onemocnění, které akutními záchvaty kloubního zánětu postihuje častěji muže ve středním věku. Základem léčby je stále dietní režim, abstinence a léčiva snižující hladinu kyseliny močové. V akutní fázi nemoci je třeba zvládat zánět, pro který jsou základem NSA nebo glukokortikoidy. Nedávno byla ke snížení akutních dnavých atak schválená biologická léčba tlumící aktivitu interleukinu-1. Tato léčba je však potřebná pouze u úzkého spektra pacientů, kde selhává léčba standardní.

Psali jsme:  

Často se setkávám s reklamou na různé kloubní preparáty s želatinou, které ovšem nejsou právě nejlevnější. Jsou tyto produkty opravdu účinné?

Pokud se budeme bavit o zánětlivých revmatických chorobách, tak na želatinu lze zcela zapomenout. Sice neublíží, ale rozhodně to není léčba ovlivňující imunitně zprostředkovaná zánětlivá onemocnění. Stejně tak chybí medicínské důkazy o tom, že by byla účinná např. u degenerativních kloubních onemocnění.

Na „revma" doporučuje lidová medicína kopřivy, jejichž žahnutí prý prospívá kloubům. Je tomu tak, nebo se jedná o pověru?

Jedná se o pověru, která se traduje od středověku. Šlehání kopřivami se tehdy používalo k léčbě bolestivých stavů při revmatických obtížích. Neexistuje ale racionální podklad ani žádné důkazy, které by vysvětlily léčivý účinek žahání kopřivou nebo prevenci vzniku onemocnění. Popálení kopřivou vyvolává pálivou, svědivou a často bolestivou kožní reakci.

Tímto lze vysvětlit přechodný analgetický účinek žahnutí kopřivou, který pravděpodobně tkví v tzv. vrátkovém mechanismu, při kterém se sníží vnímání jiné bolesti. Jednoduše řečeno, bolest při žahnutí kopřivou „přehluší" bolest při revmatických bolestech kloubů, ale zcela jistě krátkodobě.

Děkujeme za rozhovor.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začal prodej 60 bytů v Horoměřicích po zkrachovalém H-Systemu

03.12.2020 11:13 Ve středu začal prodej 60 bytů v Horoměřicích u Prahy, které patří do konkurzu po zkrachovalé…

Otrava řeky Bečvy: Vedoucí provozu čistírny spáchal sebevraždu

03.12.2020 11:08 Policisté vyslechli pět zaměstnanců společnosti Energoaqua v souvislosti se středečním únikem…

Soud opět zprostil exhokejistu Čechmánka obžaloby, kauza ještě nekončí

03.12.2020 11:06 Aktualizováno Zlínský krajský soud dnes už potřetí nepravomocně zprostil bývalého hokejového reprezentanta Romana…

Král mezi stromy. Kolik měří nejvyšší smrk v jádru Boubínského pralesa?

03.12.2020 10:27 Nejvyšší smrk v jádru šumavského Boubínského pralesa dosahuje výšky více než 54 metrů. Znamená to,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama