Ve Vltavě si dnes zaplavalo 366 otužilců, mezi nimi i herec Jiří Langmajer

Praha/Břeclav - V centru Prahy se dnes konal jubilejní 70. ročník memoriálu Alfreda Nikodéma, dorazilo rekordních 366 plavců-otužilců. Teplota vody ve Vltavě dosahovala 4,2 stupně, na vzduchu bylo o 2,4 stupně tepleji. Podobná akce se konala také na jižní Moravě.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Praha
doporučujeme

V hlavním závodě na 750 metrů zvítězila Lenka Štěrbová, nejmladší Češka, která přeplavala kanál La Manche. Druhý skončil loňský vítěz Rostislav Vítek. Závod sledovalo z Masarykova nábřeží a mostu Legií několik stovek diváků.

Otužilci si mohli vyzkoušet tři tratě. Nejdelší byla měřená soutěž na 750 metrů, pro kondiční plavce připravili pořadatelé z I. plaveckého klubu otužilců tratě v délce 100 a 300 metrů. Start i cíl byly vždy na severním cípu Slovanského ostrova.

"Jsem nadšená, loni jsem Rosťovi slíbila, že mu to oplatím, tak se mi to povedlo," řekla vítězka novinářům. "Snažila jsem se zrychlovat, přece jen ten závod je dlouhý, tak kdyby mi došly síly, abych měla náskok," dodala Štěrbová. Letošní vítězka přeplavala kanál La Manche v roce 2010, kdy jí bylo 16 let. Vítek novinářům řekl, že je sice zklamaný, ale ne moc. "S Lenkou se tak střídáme, příští rok jí to zase vrátím," řekl.

Závodu se zúčastnily i další známé osobnosti, 100 metrů například uplaval herec Jiří Langmajer. Nejstarší plavkyní letošního ročníku byla šestaosmdesátiletá Božena Černá.

Největší zimu otužilci zažili v roce 1946, kdy měli plavat u Železničního mostu. Byl pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

V Břeclavi dnes oslavilo Vánoce společnou koupelí v řece Dyji téměř pět desítek otužilců a potápěčů v neoprenech. "Voda byla poměrně chladná a kousavá, nebylo to příliš příjemné," uvedl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. Možná proto jeden z mladíků, který zkusil uplavat kilometrovou trať, skončil podchlazený v péči záchranářů. "Někdy se to stává. Muže vytáhli z vody, nemohl ani mluvit," uvedl Vojta. Podle něj mladý plavec přecenil svoje síly.

Vyvrcholením setkání byla soutěž nazvaná Vánoční kilometr. Nejrychleji jej v Dyji uplaval Miroslav Neshyba z Přerova, který měl v cíli čas deset minut a 17 vteřin.

Otužilci se chystají ještě na Silvestra do Přerova. V recesistických kostýmech a s parukami na hlavách se při plavbě v řece Bečvě rozloučí s letošním rokem.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sosnarová se pře s historiky, zdali byla vězněm v gulagu. Na krajskou cenu…

19.07.2019 18:54 Starosta Velatic na Brněnsku Jan Grolich (KDU-ČSL) by už nenavrhl na cenu Jihomoravského kraje Věru…

Loupež a vražda na benzínce v Nelahozevsi: Mužům hrozí výjimečný trest

19.07.2019 16:45 Aktualizováno Policisté navrhli obžalovat dva muže stíhané kvůli loňskému přepadení pumpy v Nelahozevsi na…

Dopaden muž, který hrozil útokem na školu v Praze. Prozradil motiv svého…

19.07.2019 16:01 Policisté z odboru Praha-venkov jih ve spolupráci s Europolem dopadli pětadvacetiletého muže, který…

Teror na železnici: Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Baldou

19.07.2019 15:24 Nejvyšší soud přezkoumá rozsudek nad Jaromírem Baldou, jenž si má odpykat čtyři roky vězení za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama