Ve Vltavě si dnes zaplavalo 366 otužilců, mezi nimi i herec Jiří Langmajer

Praha/Břeclav - V centru Prahy se dnes konal jubilejní 70. ročník memoriálu Alfreda Nikodéma, dorazilo rekordních 366 plavců-otužilců. Teplota vody ve Vltavě dosahovala 4,2 stupně, na vzduchu bylo o 2,4 stupně tepleji. Podobná akce se konala také na jižní Moravě.

Praha
doporučujeme

V hlavním závodě na 750 metrů zvítězila Lenka Štěrbová, nejmladší Češka, která přeplavala kanál La Manche. Druhý skončil loňský vítěz Rostislav Vítek. Závod sledovalo z Masarykova nábřeží a mostu Legií několik stovek diváků.

Otužilci si mohli vyzkoušet tři tratě. Nejdelší byla měřená soutěž na 750 metrů, pro kondiční plavce připravili pořadatelé z I. plaveckého klubu otužilců tratě v délce 100 a 300 metrů. Start i cíl byly vždy na severním cípu Slovanského ostrova.

"Jsem nadšená, loni jsem Rosťovi slíbila, že mu to oplatím, tak se mi to povedlo," řekla vítězka novinářům. "Snažila jsem se zrychlovat, přece jen ten závod je dlouhý, tak kdyby mi došly síly, abych měla náskok," dodala Štěrbová. Letošní vítězka přeplavala kanál La Manche v roce 2010, kdy jí bylo 16 let. Vítek novinářům řekl, že je sice zklamaný, ale ne moc. "S Lenkou se tak střídáme, příští rok jí to zase vrátím," řekl.

Závodu se zúčastnily i další známé osobnosti, 100 metrů například uplaval herec Jiří Langmajer. Nejstarší plavkyní letošního ročníku byla šestaosmdesátiletá Božena Černá.

Největší zimu otužilci zažili v roce 1946, kdy měli plavat u Železničního mostu. Byl pětadvacetistupňový mráz a pořadatelům nepomohly ani sekyry, jimiž prosekávali led. Voda okamžitě zamrzala a plavat se nedalo.

V Břeclavi dnes oslavilo Vánoce společnou koupelí v řece Dyji téměř pět desítek otužilců a potápěčů v neoprenech. "Voda byla poměrně chladná a kousavá, nebylo to příliš příjemné," uvedl Milan Vojta z pořádajícího břeclavského klubu Nautilus. Možná proto jeden z mladíků, který zkusil uplavat kilometrovou trať, skončil podchlazený v péči záchranářů. "Někdy se to stává. Muže vytáhli z vody, nemohl ani mluvit," uvedl Vojta. Podle něj mladý plavec přecenil svoje síly.

Vyvrcholením setkání byla soutěž nazvaná Vánoční kilometr. Nejrychleji jej v Dyji uplaval Miroslav Neshyba z Přerova, který měl v cíli čas deset minut a 17 vteřin.

Otužilci se chystají ještě na Silvestra do Přerova. V recesistických kostýmech a s parukami na hlavách se při plavbě v řece Bečvě rozloučí s letošním rokem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Upozornění pro Čechy: Kromě testu na covid-19 chce Řecko dál i QR kód

12.08.2020 16:23 Při cestování do Řecka je i nadále potřeba vygenerovaný QR kód, který země po přijíždějících…

Na Přerovsku hoří les, byl povolán vrtulník s bambivakem

12.08.2020 15:28 Požár lesa v těžko přístupném terénu likvidují hasiči u obce Dolní Újezd na Přerovsku, hoří les na…

"Vidíte žlutě." Nejvyšší správní soud se zastal spolku, který inzeroval…

12.08.2020 15:07 Aktualizováno Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Spolku pro zachování demokracie v ČR, který v roce 2017…

Vnuk zavraždil svou babičku, pak ji okradl. Soud mu potvrdil přísný trest

12.08.2020 13:38 Za loňskou vraždu své babičky v Brně si dvacetiletý mladík definitivně odpyká 17 let. Rozhodl o tom…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama