ÚS se zastal pozůstalých, spor o odškodnění za smrt po porodu bude pokračovat

Brno - Nejvyšší soud se bude opět zabývat kauzou pozůstalých po ženě, která v roce 2003 zemřela při porodu v Zábřehu na Šumpersku. Ústavní soud jim dal novou šanci na odškodnění.

Ilustrační foto

U Krajského soudu v Ostravě ani Vrchního soudu v Olomouci pozůstalí neuspěli. Nepomohlo jim ani dovolání k Nejvyššímu soudu, který dovolání odmítl, protože v něm neviděl žádnou otázku "zásadního právního významu".

Příčinou ženiny smrti byla masivní embolie po průniku plodové vody do krevního oběhu. Jde o vzácnou a těžkou komplikaci, která podle rozsudku přibližně v 80 procentech případů vede k úmrtí pacientky. V ústavní stížnosti stálo, že při bezchybné lékařské péči by žena měla dvacetiprocentní nebo i vyšší šanci na přežití. O tuto šanci ale přišla, a právě v tom spatřují pozůstalí zásah do práv.

Žaloba směřující proti firmě, která porodnici provozovala, nárok vyčíslila na milion korun pro každého, tedy manžela, syna a rodiče zemřelé ženy.

Nejvyšší soud by se měl nyní na základě verdiktu ÚS věcně zabývat otázkou, jaká míra příčinné souvislosti, jež vedla ke vzniklé újmě, je z hlediska právní odpovědnosti relevantní. "Právě v těchto sporech prokazování té převažující příčinné souvislosti je docela zásadní problém. To znamená, zda zohledníme i to, že ta třeba 20procentní šance je nějaká šance, která má význam, a v případě, že je odebrána tomu člověku, tak zda za to někdo zodpovídá a v jakém rozsahu," řekl ČTK advokát pozůstalých Lukáš Prudil.

Soudce zpravodaj Jan Filip připomněl, že k podobným situacím existují v zásadě dva přístupy. V jedné perspektivě zodpovědnost za újmu nastupuje až v případě, že má pochybení vyšší než 50procentní podíl na vzniklé škodě. Například v USA a Francii se však prosazuje přístup, v jehož duchu se odpovědnost rozdělí a náhrada se poskytne třeba jen v rozsahu 20 nebo 30 procent.

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje