Úplatek pro primátora Ostravy? Soud zprostil muže obžaloby, zločin se neprokázal

Ostrava - Ostravský okresní soud dnes zprostil obžaloby Jiřího Lukeše, který se zpovídal z pokusu podplatit primátora Ostravy Tomáše Macuru (ANO) a jeho náměstkyni Kateřinu Šebestovou. Podle soudu se neprokázalo, že se stal zločin. Bývalý zaměstnanec teplárenské společnosti Veolia podle obžaloby nabídl politikům každému přes 100.000 korun. Všichni byli v komisi řešící například vývoj cen tepla ve městě. Peníze označil za příspěvek na dovolenou, uvedla obžaloba.

Soudy, ilustrační fotografie

Lukeš to ale od začátku popíral. Tvrdil, že se stal obětí politické hry. "V tomto směru mám absolutně čisté svědomí. Primátorovi jsem žádný úplatek nenabídl," tvrdil u soudu muž, který je již v důchodu. Před tím působil jako poradce generálního ředitele společnosti Veolia dříve Dalkia. Ještě dříve byl jeho náměstkem.

Podle soudkyně ale lze na kauzu hledět dvěma způsoby. Jednak z právního hlediska a jednak z hlediska morálky. "Trestní zákon bohužel nedosáhne na všechna jednání, která jsou morálně neakceptovatelná," řekla. Podle jejího názoru i kdyby Lukeš Macurovi nabídku skutečně učinil, není prokázáno, že by toto jednání naplnilo skutkovou podstatu trestného činu. Tedy, zda opravdu šlo o pokus Macuru uplatit.

Není například jasné, co měl primátor za peníze udělat. Státní zástupce se zprošťujícím rozsudkem nesouhlasí, ještě v jednací síni se odvolal. Obhájce obžalovaného si ponechal lhůtu. Případ tak ještě nekončí, zabývat se jím bude Krajský soud v Ostravě.

Psali jsme:  

Lukeš a Macura se jako členové komise, která například kontroluje správnost výpočtu ceny tepla pro Ostravany, poprvé potkali předloni 24. února. Macura byl tehdy čerstvě zvoleným primátorem. Z této pozice se stal i členem pracovní komise, společně s ním jeho náměstkyně Kateřina Šebestová. Právě na zasedání komise podle Macury korupční nabídka padla. Souvisela údajně s neoficiálním vyplácením odměn pro členy komise. V minulosti firma vyplácela odměny oficiálně, v roce 2010 to zastupitelstvo ukončilo. Lukeš podle Macury řekl, že společnost zástupcům města odměny neformálně vyplácí nadále. "Do obálky dostanou částku přes 100.000 korun. Je to možno chápat jako přilepšení na dovolenou," uvedl státní zástupce v obžalobě. Odměna měla být na dalším zasedání komise v dubnu, dodal.

Lukeš to popírá. Uvedl, že primátora skutečně po jednání o rozhovor požádal. Důvodem ale byla snaha získat záštitu primátora a podporu města při pořádání jízdy veteránů Moravia Rallye. Na odměňování členů komise se zeptal primátor, řekl Lukeš. "Odpověděl jsem mu, že v minulosti firma oficiálně vyplácela odměny na základě uzavřených smluv," uvedl při výslechu na policii. Dodal, že se primátora jen zeptal, zda by se v tomto mělo pokračovat.

Macura už dříve ČTK řekl, že Lukešova slova i s odstupem času vnímá jako korupční nabídku. "Chápu, že to je v rovině tvrzení proti tvrzení. Ta nabídka mi ale učiněna byla, byl jsem povinen ji oznámit," řekl primátor.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje