Na jihu Moravy se stále šíří žloutenka, o nemoci nemusíte dlouho vědět

Brno - V Jihomoravském kraji se i nadále šíří vysoce infekční žloutenka typu A. Za první týden roku 2017 přibylo šest nových případů, daří se ale zabránit tomu, aby se nemoc dostala do větších kolektivů a mezi děti ve školách.

Ilustrační foto

Od začátku roku 2016 je to 454 potvrzených případů. Největší nárůst 30 případů za týden byl loni v létě. Za poslední týden loňského roku přibylo deset nemocných, takže byl loni celkový počet potvrzených případů 448.

Oborová zdravotní pojišťovna odhaduje, že loňská léčba 448 pacientů se žloutenkou v Jihomoravském kraji vyjde všechny pojišťovny zhruba na 27 milionů korun. "Léčba jednoho pacienta s hepatitidou typu A stojí nejméně 60.000 korun. Celkové náklady všech zdravotních pojišťoven na léčbu lidí, kteří se za loňský rok nemocí nakazili v Brně a jeho okolí, tak lze odhadnout přinejmenším na 26,8 milionu korun," řekl vedoucí obchodního odboru Oborové zdravotní pojišťovny Mario Böhme.

Vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek nechtěla odhadovat, zda už je nákaza žloutenkou na ústupu, protože se některé případy z prosince a období svátků mohou projevit až v lednu. "Nicméně lze říct, že máme opatření v devíti školách a některá už budou v příštích týdnech končit," řekla Ciupek.

Podle ní se podařilo zabránit tomu, aby se nákaza dostávala na více dětí ve školních zařízeních nebo kolektivech. "Lví podíl na tom mají pedagogové, kteří poučili děti k takové hygieně, která se sluší a patří. Další věci je vakcinace, takže se nám podařilo děti včas naočkovat," sdělila Ciupek.

Jiná situace byla v rodinách, kde se postupně nakazilo více členů. Hygienici už provedli protiepidemická opatření u více než 2200 lidí, kteří byli v kontaktu s nemocnými. Tím zabránili rozšíření.

Psali jsme:  

Böhme z Oborové zdravotní pojišťovny uvedl, že náklady na léčbu všech typů hepatitidy v České republice stoupají každý rok. "Největší podíl na nárůstů výdajů na léčbu má právě nárůst u hepatitidy typu A. Je to i proto, že setrvale stoupají náklady na moderní léčbu této nemoci. I s ohledem na situaci na jižní Moravě lze očekávat, že se celkové náklady na léčení všech typů žloutenky v České republice v letošním roce poprvé přiblíží hranici tři čtvrtě miliardy korun," dodal.

Záludnost tohoto onemocnění spočívá především v jeho snadném přenosu. Cesta přenosu je přímým kontaktem s infikovanou osobou, dále kontaminovanou vodou, ledem v nápojích, zeleninou, ovocem a syrovými mořskými plody, zvláště mušlemi, špatně tepelně zpracovaným masem i dotekem s kontaminovanými předměty, vysvětluje ockovacicentrum.cz. Virus žloutenky A je ve stolici přítomen již v inkubační době, je ve slinách, v sekretu z nosohltanu a v moči. Virus vydrží při teplotě 25° C v suchém prostředí a ve vodě 30 dní, var ho ničí až za 5 minut, aktivní chlor za 15 minut a UV záření za 60 vteřin.

Infikovaný člověk nemusí mít celé týdny žádné příznaky nemoci, přesto však dochází k vylučování původce infekce. Mezi první projevy patří teplota, nechutenství, nevolnost, pobolívání pod pravým žeberním obloukem, bolest břicha a celková slabost. V další, akutní fázi nemoci dochází ke zhoršení potíží a typickým projevům: zežloutnutí kůže a očí, ztmavnutí moči, vylučování světlé stolice a extrémní únavě.

Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce domácností…

22.06.2021 08:05 Kvůli silným bouřkám eviduje k dnešnímu ránu distribuční firma eg.d ze skupiny E.ON 25 poruch na…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Související:

Právě se děje