V ČR vypukla epidemie chřipky: Počet pacientů raketově roste, nemocnice zakazují návštěvy

Praha - V celém Česku je plošná chřipková epidemie, řekl dnes předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Řada nemocnic už zakazuje návštěvy, situace je horší na Moravě než v Čechách.

Nemo, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle Prymuly nemocných chřipkou "raketově" přibylo a v současnosti je 1528 nemocných na 100.000 obyvatel. Od okolních zemí se situace v Česku podle Prymuly ale neliší.

Podle hlavní hygieničky Evy Gottvaldové se nemocnost chřipkou v zemi zvýšila proti minulému týdnu o téměř 49 procent. Nemocných přibylo ve všech věkových skupinách a ve všech krajích, nejvíce jich je ale v Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a na Vysočině. "Dominujícím původcem je virus chřipky typu A/H3N2," uvedla v tiskové zprávě Gottvaldová.

V některých krajích hygienici kvůli zamezení šíření nemoci doporučili nemocnicím a lůžkovým sociálním zařízení, aby omezily návštěvy. Některé ústavy na to už reagovaly. Například na severu Moravy tento týden evidují pět závažných případů chřipky, z toho jedno úmrtí.

Psali jsme:  

V prvním týdnu nového roku připadalo v Moravskoslezském kraji na 100.000 obyvatel 1694 nemocných s akutní respirační infekcí. Od dnešního dne až do odvolání začal platit například v Městské nemocnici Ostrava, a to na oddělení anesteziologie a resuscitace, všech jednotkách intenzivní péče a také v Léčebně dlouhodobě nemocných v Ostravě-Radvanicích.

Masarykův onkologický ústav v Brně nezakáže návštěvy, jak doporučuje lůžkovým zdravotnickým a sociálním zařízením krajská hygienická stanice kvůli vysokému počtu akutních respiračních onemocnění. Důvodem je důležitost kontaktu pacientů s blízkými, zdůvodnila v dnešní tiskové zprávě mluvčí ústavu Zuzana Joukalová. Podle ní by však měli odložit návštěvu všichni, kteří se necítí dobře.

Na druhé straně s okamžitou platností zakázala návštěvy Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, vyškovská, hustopečská i břeclavská nemocnice. Od soboty bude zákaz platit ve Fakultní nemocnici Brno, ve Znojmě, Boskovicích i Hodoníně, kde se respirační infekce lehce rozšířila i mezi zaměstnance.

Vedení Vsetínské nemocnice rozhodne o omezení návštěv podle aktuálního epidemiologického vývoje. "Vzhledem k rostoucímu počtu respiračních onemocnění v regionu Vsetínská nemocnice naléhavě žádá příbuzné hospitalizovaných, aby pečlivě zvážili nutnost návštěvy svých blízkých, nepřicházeli, pokud se u nich projeví známky respiračního onemocnění a nepřiváděli na návštěvy děti," uvedla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Témata: chřipka | nemoci | nemocnice
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama