Ministerstvo prohrálo soud, bude muset opět řešit seznam prodejců lihu

Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) se musí opět zabývat žádostí o zveřejnění seznamu obchodů, které mají povinnou koncesi na prodej alkoholu. Rozhodl tak Městský soud v Praze. O kauze informuje Český rozhlas (ČRo).

Ilustrační foto
doporučujeme

Soud ve sporu novináře ČRo Jana Cibulky a ministerstva neuznal argumentaci úřadu, že žádosti nemohl vyhovět kvůli znění živnostenského zákona a IT systému.

Koncesní povinnost byla zavedena v souvislosti s usnesením vlády o nulové toleranci k černému trhu s alkoholem a zavedla ji v roce 2013 novela živnostenského zákona.

Cibulkovu žádost o zveřejnění podnikatelů, kteří mají zmíněné oprávnění, ministerstvo prý ale odmítlo. Loni na jaře to jeho tiskový odbor odůvodnil mimo jiné tím, že podle zákona o živnostenském podnikání "nelze poskytovat hromadné informace bez určení konkrétních subjektů - v tomto směru se právní úprava nezměnila". Podle soudu je ale možné požadovat vyhledávání informací na základě různých kritérií.

Soud neuznal ani tvrzení MPO, že získání dat komplikoval fakt, že IT systém podobnou úlohu neuměl zpracovat a sám úřad neměl k informacím přístup, protože je spravovala soukromá firma.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama