Internet mění podobu češtiny, řada lidí se ale nových slov také bojí

Praha - Češi zůstávají v užívání rodného jazyka stále konzervativní, ačkoli sociální sítě a internet stírají rozdíl mezi mluvenou a psanou češtinou. Někteří lidé se nových slov, především anglicismů, bojí. Ústav pro jazyk český dnes připomněl, že některé výrazy také zanikají.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Práce na pc, ilustrační fotografie
doporučujeme

Ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR Martin Prošek tvrdí, že se lidé často naučí jazyk používat v určité podobě, a pokud se v něm něco změní, přijímají to s nevolí a nových slov se bojí.

V češtině se používá řada nových slov, jiná naopak zcela zanikla. Vědci z Ústavu pro jazyk český proto pracují na novém výkladovém slovníku, který má mít až 150.000 hesel. Vychází po 40 letech. Prošek dnes na konferenci Naše řeč uvedl, že se vydává mimo jiné i proto, že právě v poslední době po obdobném díle "nastala společenská poptávka".

Psali jsme:  

Ústav v těchto dnech zveřejnil internetovou verzi slovníku od písmene A. "Ověřujeme na ní pilotní provoz. Je to verze před recenzním řízením a rádi bychom oslovili kolegy a jiná bohemistická pracoviště, aby ke slovníku poskytla zpětnou vazbu," uvedl.

Podle lingvisty se v poslední době zužuje okruh situací, kde se mohou lidé setkat se spisovnou "prestižní" češtinou a ani se jí mnozí vědomě nevystavují, proto nemají správné řečové a textové vzory. Přesto, když třeba mladí lidé vstoupí do života, a doposud byli zvyklí na "svůj slovník", brzy zjistí, že ho nemohou použít ve všech situacích a rychle si používání spisovné češtiny osvojí.

Netýká se to podle Proška jen mladé generace, o níž se obecně tvrdí, že například málo čte. I ve starší generaci existují společenské vrstvy, které se spisovnou češtinou nepřicházejí tak často do styku, uvedl.

Loading...
Témata: čeština | jazyky | internet
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

70 let od číhošťského zázraku. Jednalo se o provokaci StB?

15.12.2019 19:55 Aktualizováno V Číhošti na Havlíčkobrodsku si lidé při dnešní mši připomněli události před 70 lety, kdy se v…

Na Prostějovsku hoří rodinný dům, škoda přesáhne milion korun

15.12.2019 19:19 Pět jednotek hasičů likviduje dnes večer požár rodinného domu v Mostkovicích na Prostějovsku.

Topení v zimě jako samozřejmost? Ani v Česku ne

15.12.2019 17:46 Aktualizováno Jen 2,7 % českých domácností si nemůže dovolit vytápět své obydlí na vyhovující teplotu. Češi v…

Černý dým nad Sedlčany. Skládka elektroodpadu stále hoří, škoda dva miliony

15.12.2019 16:39 Aktualizováno Skládka elektroodpadu v Sedlčanech na Příbramsku stále hoří. Požár způsobil škodu za dva miliony…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama