Nová vlna mrazů: Praha chystá pro bezdomovce další opatření, v Ústí umrznul muž

Praha/Ústí nad Labem - Praha kvůli nadcházejícím mrazům otevře pro bezdomovce přes noc i dvě denní centra. Centrum v Pernerově ulici bude otevřené od pátku, v Tusarově od pondělí. V ústecké Masarykově nemocnici zemřel bezdomovec, kterého našla hlídka městské policie v noci na úterý.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Přestože jsou ještě ve stávajících zařízeních volná místa, chceme postupně jejich počet preventivně navýšit v rámci dvou denních center. Ta by měla být v provozu i přes noc a nabídnout lidem bez přístřeší přečkání v teple," uvedl pražský radní pro sociální oblast Daniel Hodek (ANO).

Kvůli chladných nocím v posledních dnech už Praha zrušila poplatek za přenocování na lodi Hermes. Další kapacita může vzniknout stavbou stanů. O mrazivém víkendu pražští záchranáři vyjížděli k jedenácti podchlazeným, zima se pravděpodobně stala osudná čtyřem z nich.

V Praze se pohybuje několik tisíc lidí bez domova. Ubytovny, azylové domy a zimní noclehárny mohou přijmout kolem 800 lidí. Kapacity jsou většinou dostatečné.

Mráz už má v Česku několik obětí. V Praze od pátku zemřeli na následky podchlazení zřejmě čtyři lidé. Hlídka v Ústí nad Labem muže objevila v mrazech u bývalého autobazaru nedaleko kruhového objezdu pod Větruší. Sanitka ho převezla do nemocnice, kde krátce na to zemřel.

Ústečtí strážníci pravidelně kontrolují lidi bez domova, kteří nevyužívají služeb charitativních organizací a zdržují se i v mrazech ve volné přírodě nebo přespávají v rozpadlých či neobývaných objektech. "Bohužel, většina z nich nabízenou pomoc odmítá," řekl ČTK mluvčí strážníků Jan Novotný.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama