ÚS potvrdil pokutu od televizní rady, kritizoval neserióznost léčitelky

Praha - Ústavní soudci odmítli stížnost společnosti TV CZ, a definitivně tak potvrdili pokutu 300 tisíc korun, kterou jí jakožto provozovateli vysílání vyměřila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Podle mediální rady ezoterický pořad podporoval chování, které ohrožuje zdraví.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ve sporu šlo konkrétně o teleshoppingový blok EZO.TV odvysílaný v roce 2014 na tehdejším programu Active TV. Moderátorka nabízela volajícím diagnostiku na základě jména a data narození, poté podle usnesení zasílala "léčebný balíček pomocí nejrůznějších čaker a magií".

Podle provozovatele stanice muselo být divákům s průměrnou inteligencí zřejmé, že nešlo o plnohodnotnou náhradu léčebné péče. Prý neexistuje nikdo, koho by snad pořad mohl ohrozit.

Podle mediální rady, stejně jako Městského soudu v Praze a Nejvyššího správního soudu, však pořad skutečně vyvolával riziko zanedbání zdravotní péče.

Ústavní soudci konstatovali, že provozovatel stanice ve stížnosti záležitost zlehčuje. "Jakkoliv stěžovatelka (TV CZ) považuje napadená rozhodnutí za absurdní, je nasnadě, že takový přívlastek by příslušel spíše hodnocení následně 'modlitbou' zaslaného léčebného balíčku," stojí v usnesení soudce zpravodaje Jiřího Zemánka.

Moderátorka v pořadu hovořila třeba o problémech se střevy, parazity a bakteriemi v těle. "Prosím o aktivaci aura fleš, čakra fleš, DNA fleš, mentální fleš, meridián fleš, plazma fleš...," zaznělo například v pořadu podle usnesení ÚS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama