Řetězce musí zvyšovat platy, problémy působí nízká nezaměstnanost a nezájem lidí

Praha - Obchodní řetězce musí zvyšovat nástupní platy, důvodem je nízká míra nezaměstnanosti a zvyšující se konkurenční boj o kvalitní zaměstnance. V posledních dvou letech stouply i o desítky procent, přesto zůstávají hluboce pod průměrem.

Nákupy a obchodní řetězce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Společnost Lidl tvrdí, že za posledních pět let zvýšila nástupní mzdu na pozici prodavač o 47 procent na nejméně 18.625 Kč. Podle odborářů v maloobchodu činí základní mzda provozních zaměstnanců v Praze v řetězcích při nástupu asi 14.000 korun. Server Platy.cz uvádí průměrnou mzdu na pozici prodavač 14.007 Kč a u pokladní 13.642 Kč. Průměrná mzda v ČR přitom loni ve 3. čtvrtletí byla 27.220 Kč.

Průměrná smluvní mzda v Lidlu na pozici prodavače či prodavačky činí po zapracování a při přepočtení na úvazek 40 hodin týdně 20.382 Kč. Nástupní mzda začíná na 18.625 Kč při stejném úvazku. „Mzdy jsme u pozic prodavač/prodavačka a skladník/skladnice navyšovali v červnu loňského roku, a to o více než 20 procent. Ke stejnému datu jsme u těchto pozic navyšovali i mzdy nástupní, a to dokonce o celých 25 procent," uvedla mluvčí Zuzana Holá.

Maloobchod je podle ředitele personálně-poradenské společnosti McROY Czech Tomáše Surky jednoznačně jeden z oborů, kde u velké části firem došlo v posledních dvou letech k navýšení mezd, místy i přímo skokovému v desítkách procent. „Někde platy narostly i více než o 50 procent," uvedl. Podle odhadu odborů přitom pracuje v maloobchodu a velkoobchodu v ČR celkem 180.000 lidí.

Tento pozitivní trend potvrzují i odbory. „Můžeme hovořit o nárůstu mezd. Myslím, že vyjednávání, které se vedlo v jednotlivých řetězcích, bylo úspěšné," řekla předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Zaměstnanci řetězce Albert na provozních pozicích v obchodech v průměru vydělávají při plném úvazku 15.500 korun, včetně variabilní složky. Od 1. ledna firma zvedla mzdy v průměru o 8,5 procenta. „Nejvíce si polepšili prodavači a pokladní, kde průměrné zvýšení základních mezd dosáhlo téměř deset procent, ale řada z nich má mzdy navýšené až o 20 procent," uvedl mluvčí Jiří Mareček.

„Pro český trh práce je v posledních měsících charakteristická velmi nízká míra nezaměstnanosti spojená s velkým konkurenčním bojem o kvalitní zaměstnance," potvrdila mluvčí Globusu Pavla Hobíková.

Kaufland loni zvýšil platy svých zaměstnanců až o 20 procent, týkalo se to zejména provozních pozic. „S ohledem na diskrétnost a v zájmu našich zaměstnanců Vám výši jednotlivých platů nemůžeme sdělit," uvedl mluvčí společnosti Michael Šperl.

IKEA loni zavedla ve střední Evropě novou strukturu mezd. „Výsledkem bylo zvýšení mezd většiny zaměstnanců. Nová struktura mezd bude znamená zvýšení mzdy pro téměř tři čtvrtiny zaměstnanců. Jednalo se o investici do mezd ve výši 1,4 milionu eur, tedy přibližně devítiprocentní nárůst našich mzdových nákladů," uvedl personální manager pro region Alessandro Lagazio.

Témata: mzdy / platy | Obchody
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama