V okolí Libějovic, kde se objevila ptačí chřipky, jsou velkochovy drůbeže

Libějovice – Dnes bylo potvrzeno další ohnisko ptačí chřipky, které se nachází v Libějovicích na Strakonicku. V oblasti také leží chovy s desítkami tisíc kusů drůbeže. 

Ptáci, zvířata, ilustrační foto
doporučujeme

V oblasti se mimo jiné nachází i potravinářská společnost Vodňanské kuře. Její výrobu by to však nijak nemělo omezit. ČTK to řekl ředitel jihočeské krajské veterinární správy František Kouba. Veterináři dnes potvrdili druhé jihočeské ohnisko ptačí chřipky u chovatele, který se stará o 130 ptáků. Asi 80 z nich v úterý čeká likvidace.

Kouba uvedl, že velkochovy nebo firmy typu Vodňanská drůbež podléhají mnohem větší veterinární ochraně. „Například u drůbeže, která směřuje do Vodňanské drůbeže, jsou chovatelé povinní zasílat informaci o potravinovém řetězci, kdy je zaznamenáván zdravotní stav a lokalita, odkud drůbež pochází a jestli byla aplikována nějaká léčiva," uvedl Kouba.

Vzhledem k ptačí chřipce podle něj budou veterináři tyto informace vyžadovat v rychlejším režimu. Další zpřísnění se týká vyšší desinfekce aut, která drůbež převážejí. „Ale samotná výroba Vodňanské drůbeže by neměla být nějak omezena," řekl Kouba.

„Chtěl bych uklidnit spotřebitele, není důvod k panice. Z ochranného pásma ani z pásma dozoru nezpracováváme žádná kuřata, přímo se nás to nijak nedotýká. Jsme v kontaktu s veterináři a řešíme další kroky," informoval Karel Hanzelka, mluvčí holdingu Agrofert, kam Vodňanská drůbež spadá.

V okolí Libějovic jsou také například chovy, které vykazují 55.000 kusů slepic nebo téměř 31.000 kusů kachen. Kouba uvedl, že i jich se zatím nějaké mimořádné opatření nedotkne. „Ovšem může se stát, že vzhledem k okolnostem o tuto drůbež nebude mezi odběrateli takový zájem, nebo se bude prodávat za nižší cenu," řekl Kouba.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama