Sněhová Kalamita v Jablonci trvá: S úklidem pomáhají i vězni, chodce ohrožují rampouchy

Jablonec nad Nisou/Liberec - Severočeský Jablonec nad Nisou zatím nebude rušit stav kalamity, který město vyhlásilo včera kvůli přívalu sněhu. S jeho odklízením pomáhají i lidé zaměstnaní na veřejně prospěšných pracích a také desítka vězňů.

Zima, ilustrační fotografie
doporučujeme

V souvislosti s kalamitou jsou ve městě vypnuté parkovací automaty a parkování je tak zdarma.

"Intenzivně se pracuje na zprůchodnění chodníků, rozšíření průjezdních profilů komunikací, sníh z města odvážejí nákladní automobily na deponie. Přes intenzivní úklid zůstává ve městě stále zhruba 60 procent chodníků neprůchodných. Do úklidu se vedle techniky zapojilo 70 lidí zaměstnaných na veřejně prospěšných pracích a také desítka vězňů z rýnovické věznice," uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová.

Situaci ve městě podle Hozové komplikují rampouchy visící ze střech, kvůli kterým se lidé bojí po vyčištěných chodnících chodit. "Další komplikací je sníh sjíždějící ze střech, který zůstává ležet na již uklizených komunikacích. Sníh ztvrdne, zmrzne a technikou se stává neodstranitelným. Vyzýváme proto majitele nemovitostí, aby odstranili sníh či rampouchy ze své střechy a následně napadané na místní komunikace," řekla Hozová. Úklid ve městě komplikují podle ní i ti, kdo odhazují sníh na již vyčištěná místa. Policie se na ně teď ve větší míře zaměří.

V Jablonci od začátku letošní zimy napadlo 160 centimetrů sněhu, za celou zimu 2015/2016 to bylo jen 125 centimetrů. Rekordní byla zima 2009/2010, kdy nasněžilo od listopadu do dubna 340 centimetrů.

Kalamitní stav vyhlásili v pondělí dopoledne také v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku. "Nebyli jsme schopni udržet průjezdné komunikace a průchodné chodníky," sdělil starosta Pavel Smutný (SOS pro Nové Město p.S.).

Liberec kalamitní stav vyhlašovat nebude. Ve zvýšené míře bude ale odvážet sníh zejména z centra, parkovišť a sídlišť. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Tomáš Kysela (býv. ANO). Podle něj si na to najmou další firmy, liberecké technické služby už více techniky nasadit nemohou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama