Veterináři potvrdili ptačí chřipku u divoké kachny v Náchodě

Náchod - Veterináři zjistili ptačí chřipku u uhynulé volně žijící kachny nalezené v neděli v Náchodě, potvrdil ředitel hradecké krajské veterinární správy Aleš Hantsch. Jde o první případ výskytu nemoci v Královéhradeckém kraji.

Ptáci, zvířata, ilustrační foto
doporučujeme

Tímto nálezem se pro chovatele na Náchodsku nic nemění. Stále zůstávají v platnosti opatření přijatá 12. ledna po zjištění ptačí chřipky v chovu v polském městě Kudowa Zdrój asi kilometr za hranicemi. Veterináři na Náchodsku udělali rozbory na přítomnost ptačí chřipky u šesti uhynulých volně žijících ptáků, jeden byl pozitivní, dalších pět bylo negativních.

Po vyhlášení veterinárních opatření minulý týden české obce v ochranném pásmu kolem ohniska v Polsku nasčítaly přibližně 2000 kusů drůbeže a jiných v zajetí chovaných ptáků. Utrácení drůbeže nařízeno nebylo.

Veterináři kolem ohniska ptačí chřipky v chovu v lokalitě města Kudowa Zdrój vyhlásili tříkilometrovou ochrannou zónu a desetikilometrovou zónu dozoru. V ochranném pásmu se od pátku sčítala veškerá drůbež, v pásmu dozoru se sčítaly pouze komerční chovy. Komerční chov je v zóně dozoru jeden a čítá asi 20.000 kusů drůbeže. Nakažený chov v Polsku tamní veterináři již minulý týden vybili.

Ochranná zóna je v katastrálních územích osmi obcí, a to Babí u Náchoda, Běloves, Dobrošov, Malá Čermná, Malé Poříčí, Pavlišov, Velké Poříčí a Žďárky. Do dozorové oblasti spadá 57 obcí a měst, například Hronov, Police nad Metují, Olešnice v Orlických horách a také dvacetitisícový Náchod.

Ptačí chřipka se v ČR objevila zhruba před dvěma týdny po deseti letech. V Česku je v chovech zatím sedm ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků. Chovatelé mohou dostat od státu za vybité kusy náhradu, musejí však o ni požádat do šesti týdnů od utracení zvířat. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama