Neziskovky: Některé země EU včetně Česka ztěžují žádosti o azyl. Nesmysl, kontruje policie

Praha - Neziskové organizace na dnešní tiskové konferenci představily zpráva s názvem Vyhozeni ze dveří, která popisuje přístup běženců k azylu v Česku, Maďarsku, Polsku, Slovinsku a Bulharsku. Přístup k mezinárodní ochraně dle dokumentu zkomplikovaly zvýšené kontroly, postup policie i výstavba zábran na hranicích. Policie s tímto tvrzením nesouhlasí.

Zařízení pro uprchlíky Bělá pod Bezdězem

Na vypracování zprávy se vedle české Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) podílely helsinské výbory z Maďarska a Bulharska, Helsinská nadace pro lidská práva z Polska a Právně informační centrum pro neziskové organizace ze Slovinska. Všechny organizace jsou součástí zastřešujícího evropského výboru pro uprchlíky (ECRE).

"Vidíme podobné problémy při jednání s uprchlíky v zemích střední Evropy a na balkánské cestě. Státy nechtějí, aby přes ně lidé chodili, aby se tam usadili, odmítají přerozdělení uprchlíků. Omlouvají to pak tím, že lidé stejně nechtějí zůstat," uvedl šéf OPU Martin Rozumek.

Podle něj se některé země odvolávají na mezinárodní legislativu, aby mohly uprchlíky ze svého území vracet do jiných států. Prý není v některých zemích výjimečné ani "násilné vyhazování" uprchlíků z území, jinde jim policie neumožní žádost o azyl podat.

Psali jsme:  

Mluvčí české cizinecké policie Kateřina Rendlová uvedla, že odepření vstupu je zákonný prostředek. Loni ho policie využila u 369 lidí s padělanými doklady, bez víz či jiných povolení, o azyl nežádali. Nejčastěji to byli lidé z Ázerbájdžánu, Iráku, Ruska a Gruzie, upřesnila Rendlová. "Je naprostý nesmysl, že by cizinecká policie jakkoliv ztěžovala, nebo dokonce mařila snahu cizinců požádat v České republice o azyl," dodala mluvčí.

Zatímco v osmadvacítce připadá na milion obyvatel v průměru 702 lidí, kteří poprvé usilují o získání ochrany, v ČR je jejich množství pětadvacetkrát menší. Na milion lidí bylo loni ve třetím čtvrtletí 28 žadatelů.

Pracovníci OPU sledovali situaci na pražském letišti, v jehož budově je přijímací centrum pro uprchlíky. "Překážky, které jsme viděli, mají dva scénáře. První se týká lidí, kteří přiletí bez platných dokladů, druhé těch, co mají víza a pasy v pořádku," uvedla Franková. Popsala případ mladíka ze Srí Lanky. I když při kontrole stále anglicky opakoval slovo "uprchlík", bez řádných dokumentů skončil v cele a musel se vrátit do vlasti, přestože byl obětí mučení.

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Související:

Právě se děje