Soud vrátil kauzu Nárožného o přípravě vraždy zpět žalobci

Olomouc - Olomoucký krajský soud dnes vrátil do přípravného řízení kauzu Pavla Nárožného z Přerova, která se týká přípravy vraždy jeho příbuzné. Důvodem je právní kvalifikace podané obžaloby. Podle žalobce se činu dopustil opakovaně, což však podle soudu neobstojí. Muž sice už několik let čelí obžalobě z vraždy manželů, dosud ale nebylo prokázáno, že je pachatelem. Soudce Aleš Vašků však dnes odmítl pustit Nárožného z vazby. Obava z pokračování trestné činnosti podle něj trvá.

Ilustrační foto

Podle státního zástupce Jakuba Grmely, který si proti vrácení kauzy podal stížnost, se Nárožný svého jednání dopustil opakovaně, za což by mu hrozila i přísnější sazba 15 až 20 let nebo výjimečný trest. Odkazoval na případ dvojnásobné vraždy z Přerova, ze které se Nárožný již několik let zodpovídá před soudy.

Podle soudce však jeho vina nebyla dosud prokázána."Důvodem vrácení je jednoznačně právní kvalifikace a to, že se měl trestného činu vraždy dopustit opakovaně. Aby zde mohl být znak opětovně, musí soud prokázat, že před tím, než spáchal tento čin, spáchal dvojnásobnou vraždu," uvedl soudce Aleš Vašků.

Podle podané obžaloby Nárožný zamýšlel a plánoval usmrtit na konci roku 2015 svou příbuznou, která byla opatrovnicí věcí po svém zavražděném bratrovi, otci Pavla Nárožného. Vnímal ji prý jako překážku v užívání domu, kam se po smrti otce nastěhoval. K uskutečnění svých plánů využíval svou tehdejší známou, kterou nechal u sebe bydlet. Spouštěčem jeho jednání mělo být usnesení soudu z podzimu roku 2015, který nařídil vyklizení nemovitosti.

Psali jsme:  

Podle obžaloby muž nejprve plánoval sražení příbuzné osobním autem, uvažoval i o tom, že jí po známém pošle otrávenou bonboniéru. Posledním plánem bylo její ubití při procházce se psem. Nárožného tehdejší známá si na jeho pokyn údajně opatřila paruky, ocelovou trubku a hmoždíř. Známá se ale v prosinci 2015 od Nárožného odstěhovala a věc nahlásila policii. Nárožný to popírá, u soudu dnes napadal i trestní řízení. Poukazoval na to, že jeho známou policisté povýšili na svědka a jeho v kauze obvinili.

Muž zároveň čelí obžalobě z dvojnásobné vraždy manželského páru z roku 2009, šlo o jeho otce a otcovu manželku. Jejich těla se dosud nenašla, oba jsou prohlášeni za mrtvé. Třikrát byl však zproštěn obžaloby, naposledy rozsudek vrchní soud zrušil loni v dubnu a případ nařídil jinému senátu. Kauzu má nyní na stole ostravský krajský soud, který věc dosud nenařídil.

Soud ale odmítl propustit Nárožného z vazby na svobodu, kde je od svého zadržení loni v únoru. Důvodem je obava z pokračování trestné činnosti, útěk u obžalovaného nehrozí. "Existuje obava, že by mohl opakovat trestnou činnost. S ohledem na závažnost věci je písemný slib i záruka osob v takové trestné činnosti naprosto nedostatečná záruka," uvedl soudce.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 11:47 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje